Connect with us

Sağlık

Sivrisinekler neden varlar, ne işe yararlar?

Bu haber

yayınlandı

Özellikle yaz aylarının baş belası rakipsizdir: sivrisinekler. İşte sivrisinekler hakkında bilinmeyenler…

1. 2 aya kadar yaşayabilirler. Bu 2 ay ise bizim için işkenceyle eş değer olur. Neyse ki çok hassastırlar ve bir gazete yardımıyla kolaylıkla öldürülebilirler.

2. Erkek sivrisinekler, dişileri kanat seslerinden bulurlar. Etrafınızda dolanırken seslerini duyduklarınız dişi olanlardır ve asıl düşmanınız onlar… Isırma işi onlara aittir.

3. Hızları saatte 2 km’yi bulur ve bu hız küçük bir böcek için oldukça iyi bir rakamdır. Tabi mümkünse bizim evlerimizde dolanmasınlar.

4. Sizi nefesinizdeki karbondioksitten bulurlar. Kurtulmanın yolu ise dışarı çıkınca nefesinizi tutmak…

5. Ter onları cezbeder. Terleyenlerin kanını daha çok severler.

6. Çok eskilerdir… Dinozorlarla birlikte bile yaşamışlardır.

7. Tek yaptıkları bize zarar vermek değildir, aynı zamanda arılar gibi çiçeklere polen yayarlar.

8. Kalp kurdu köpeklere sivrisineklerden geçer.

9. Dünyadaki en tehlikeli hayvanlardır. Taşıyıcı sivrisineklerin bir ısırığı Batı Nil virüsü, Deng humması ve sıtma yayar.

10. Bilim adamlarına göre çikolata, koku duyularının ayarını bozuyormuş.

11. 2003’te yayınlanan bir dergiye göre Büyük İskender sivrisinek ısırığı yüzünden ölmüş.

13. Kanada’da Manitoba şehrinde kocaman bir sivrisinek heykeli vardır.

14. Bir insanın kanını tamamıyla bitirmek için yaklaşık 1.200.000 sivrisinek gerekir.

15. Bilim adamlarına göre Dünya’ya Güney Amerika’dan yayıldılar.

16. Nijerya’da sivrisineklere karşı korunmak için 200 kişilik bir ağ yapıldı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınca

Kahve içmek karaciğeri alkolün etkisinden koruyor

Bu haber

yayınlandı

Editör

Yapılan araştırmalara göre her gün iki bardak kahve içmek, alkole bağlı oluşan siroz riskini %43’e kadar azaltıyor.

Yeni yapılan bir araştırmada kahvenin karaciğere olan faydası ortaya kondu. Çalışmanın bulgularına göre; her gün iki bardak kahve içmek, alkole bağlı gelişen siroz riskini %43’e kadar azaltıyor.

Siroz hastalığı çok ilerlediği vakalarda, karaciğer kaybına yol açabiliyor. İstatistiklere göre 1980-2010 yılları arasında da, 675 bin ila 1 milyon kişinin sirozdan dolayı kaybetti.

Siroz hastalığı obezite ve kronik alkol kullanımı gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Örnek verdiğimiz bu iki durumda da, karaciğerdeki kollajen gibi lif benzeri bağ dokular uyarılarak sağlıklı hücreler yerine skar dokusu üretilebilir. Yakın gelecekte unvanı obezite tarafından elinden alınacak gibi görünse de, şu anda sirozun en yaygın sebebi de alkol kullanımıdır.

Daha önceki yapılan çalışmalarda kahve temelli kafeinin anormal karaciğer fonksiyonlarına ve hücreler arası lifli bağ dokunun artmasına karşı koruyucu etkileri olduğu gösterilse de, bu veri üzerinde geniş kapsamlı bir çalışma yürütülmemişti. Daha önce yayımlanmış 9 araştırmanın verilerinden faydalanan ve kahve ile siroz riski arasındaki bağlantıyı gösteren yeni bir araştırma ise Alimentary Pharmacology and Therapeutics’de yayımlandı.

430.000’den fazla katılımcının olduğu ve 1.990 siroz hastalığının rapor edildiği 9 araştırmanın verileri üzerinden yürütülen yeni bir çalışmada, kahve tüketimi ile ters orantılı olarak siroz riskinin ciddi şekilde azaldığının bulgularına ulaşıldı.

Bulgulara göre; her gün bir bardak kahve tüketmek, siroz riskini %22 azaltıyor. Her gün 2 bardak kahve tüketmek ise siroz riskini %43’e kadar, 3 bardak tüketmek %57’ye kadar, 4 bardak tüketmek de %65’e kadar azaltıyor.

Kahvenin siroz riskini nasıl azalttığı, sorusunun kesin cevabı için ise yeni yapılacak çalışmaları beklemek gerekecek. Fakat araştırmacılara göre kahvenin antioksidan ve iltihaplanma önleyici etkisi bunu sağlıyor olabilir. Bu iki etkinin karaciğerde hücre aralarındaki lifli bağ dokunun artmasına karşı koruyucu özelliği olduğunun bulgularına daha önce yapılmış çalışmalarda ulaşılmıştı.

Araştırma her ne kadar geniş kapsamlı görünse de, araştırmacıların belirttiğine göre; yalnızca alkol kaynaklı sirozla kahve tüketimi arasındaki bağlantının kurulabilmesi, hepatit, obezite ve diyabet kaynaklı sirozun kahve tüketimi ile ilişkisi değerlendirilememesi gibi birçok sınırı bulunuyor. Ayrıca araştırmada bütün kahve çeşitlerinin (öğütülmüş, hazır, kaynatılmış ve filtre kahve gibi) aynı etkiyi yaratıp yaratmadığı konusunda da net bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

İş Sağlığı ve Güvenliği Hibe Programı Adana’da gerçekleştirildi

Bu haber

yayınlandı

Editör

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin bilgilendirme ve eğitim toplantılarının beşincisi Adana’da yoğun katılımla gerçekleştirildi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından AB destekli 6 milyon Avro’luk hibe programı kapsamında çok tehlikeli sektörlere yönelik olarak iş sağlığı ve güvenliği koşullarının (İSG) iyileştirilmesi ve ilgili tarafların İSG alanındaki yetkinliklerinin artırılmasını sağlayacak çalışmaların yürütülmesi amacıyla tüm ülke genelinde hibe sağlanacak olan ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin bilgilendirme ve eğitim toplantılarının beşincisi Adana’da yoğun katılımla gerçekleştirildi.
Hibe Programı Bilgilendirme ve Tanıtım Günleri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin KURT’un açılış konuşmalarıyla başladı. KURT açılış konuşmasında, İSG alanı için ilk kez Hibe Programı uygulanmasının çalışanların, işverenlerin, kamunun, sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının, sistemde yer alan tüm aktörlerin katılımı ile sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanmasına büyük katkı vereceğini belirterek, organize sanayi bölgeleri yönetimi, üniversiteler, STK’lar, meslek örgütleri vb. uygun başvuru sahibi kuruluşların İSG’ye dair verecekleri destekler ile çok tehlikeli sektörde çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlanacağını söyledi.
Hibe Programına dair detaylar ve sunumlar için lütfen tıklayınız. 

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Kuru fasulye yerken bu hatayı yapmamanız için uzmanlar uyarıyor…

Bu haber

yayınlandı

Editör

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz.

Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım…

Konunun başlangıç noktasına gelelim;

‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’

Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur.

Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın bağırsağa ulaşmadan önce parçalayabiliriz. Bunun için de kullanabileceğiniz sihirli malzemeler ve yöntemler var.

Kuru fasulyeyi gaz yapmaması için nasıl pişirmeliyim?

Kuru fasulye yedikten sonra gaz sorunu ve mide sıkışması yaşamamak için pişirme sırasında birkaç püf noktası vereceğiz. Bu bilgilerden sonra gönül rahatlığıyla kuru fasulye yiyebilirsiniz…

1.Adım

İşte dilediğiniz gibi kuru fasulye yiyebilmeniz için minicik bir ayrıntı; kimyon. Kimyon, bağırsaklardaki gaz sıkışmasını engelleyecek ve kuru fasulye yedikten sonra hissettiğiniz rahatsızlığın önüne geçecektir. Kuru fasulye haşlanırken içine bir tatlı kaşığının ucuyla kimyon ilave etmeniz yeterlidir.


2.Adım

Kimyonunuz yoksa endişelenmeyin, kekikte aynı işlevi görür.

3.Adım

Kuru fasulyenin gaz yapmasını istemiyorsanız bir gece önceden mutlaka ıslatın. Haşlarken de tencereyi sık sık kontrol ederek üzerinde biriken köpükleri daha çoğalmadan alın ve atın. Çünkü o köpükler gaz oluşumuna büyük bir etkendir.


4.Adım

Kuru fasulyeye karbonat eklemekte sık kullanılan bir yöntemdir ancak fasulyedeki vitamin ve minerallerin ölmesine sebep oluyor. Yine de hızlı bir şekilde fasulyelerim pişsin gazı da yok olsun istiyorsanız karbonat tercih edebilirsiniz.


5.Adım

Kuru fasulyenin gaz yapmaması için son olarak çiğ patatesten bahsedelim biraz … Dörde bölünmüş çiğ patatesi tencerenin içine atıyoruz. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi gaz yapan gıdalarda bu yöntem tercih edilir ancak pişme işlemi bitince patatesi hemen tencereden çıkartıp atmak gerekir. Çünkü patates bütün gazı kendi bünyesinde toplayacak ve tencerede kalmaya devam ederse gaz yeniden kuru fasulyeye geçecektir.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Aydın’da Ocak-Şubat ayı Nöbetçi Eczanelerin listesi

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın Eczacılar Odası’nın Ocak ve Şubat ayı içerisinde Aydın’daki nöbetçi eczaneler listesini aşağıda değerli Aydınlılar için yayınlıyoruz. Aydın Valiliği’nden gelen nöbetçi eczaneler listesi aşağıda

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Burun estetiği ameliyatı için girdiği hastaneden cenazesi çıktı

Bu haber

yayınlandı

Editör

Diyarbakır’da burun estetiği için ameliyat masasına yatan Erdi Öztürk (29), beyin damarlarında görülen anevrizma adı verilen baloncuk kanama yapınca komaya girdi. Yürüyerek hastaneye giren Öztürk, 5 gün sonra yoğun bakım ünitesindeki yaşam mücadelesini kaybetti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Diyarbakır Bismil ilçesinde yaşayan Erdi Öztürk, burun estetik ameliyatı olmak için 25 Ekim günü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği’ne başvurdu.

Yapılan tetkiklerin ardından Öztürk, ameliyata alındı. Ameliyat sırasında Öztürk’ün beyin damarlarında görülen ve anevrizma adı verilen baloncuk kanama yapınca komaya girdi. Acil Yoğun Bakım ünitesine kaldırılan Erdi Öztürk, 5 gün sonra 30 Ekim’de yaşamını yitirdi. Hastanede yapılan otopsisinin ardından Erdi Öztürk’ün cenazesi, dün ailesi tarafından alınarak Bismil ilçesine bağlı Sarıbudak köyüne götürülerek gözyaşları arasında toprağa verildi.

HASTANE YETKİLİLERİ AÇIKLAMA YAPMADI

Hastane yönetimi konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, Öztürk’ün beynindeki anevrizmadan kendisinin de haberdar olmadığı ve bunun ancak emar çekimi sırasında ortaya çıkabileceği belirtildi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

KALENDER ÇİZİYOR

Advertisement

Son Haberler

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement
Advertisement

Günün Manşetleri

Advertisement
Advertisement

Facebook

Trend Haberler