Connect with us

Sağlık

Sivrisinekler neden varlar, ne işe yararlar?

Bu haber

yayınlandı

Özellikle yaz aylarının baş belası rakipsizdir: sivrisinekler. İşte sivrisinekler hakkında bilinmeyenler…

1. 2 aya kadar yaşayabilirler. Bu 2 ay ise bizim için işkenceyle eş değer olur. Neyse ki çok hassastırlar ve bir gazete yardımıyla kolaylıkla öldürülebilirler.

2. Erkek sivrisinekler, dişileri kanat seslerinden bulurlar. Etrafınızda dolanırken seslerini duyduklarınız dişi olanlardır ve asıl düşmanınız onlar… Isırma işi onlara aittir.

3. Hızları saatte 2 km’yi bulur ve bu hız küçük bir böcek için oldukça iyi bir rakamdır. Tabi mümkünse bizim evlerimizde dolanmasınlar.

4. Sizi nefesinizdeki karbondioksitten bulurlar. Kurtulmanın yolu ise dışarı çıkınca nefesinizi tutmak…

5. Ter onları cezbeder. Terleyenlerin kanını daha çok severler.

6. Çok eskilerdir… Dinozorlarla birlikte bile yaşamışlardır.

7. Tek yaptıkları bize zarar vermek değildir, aynı zamanda arılar gibi çiçeklere polen yayarlar.

8. Kalp kurdu köpeklere sivrisineklerden geçer.

9. Dünyadaki en tehlikeli hayvanlardır. Taşıyıcı sivrisineklerin bir ısırığı Batı Nil virüsü, Deng humması ve sıtma yayar.

10. Bilim adamlarına göre çikolata, koku duyularının ayarını bozuyormuş.

11. 2003’te yayınlanan bir dergiye göre Büyük İskender sivrisinek ısırığı yüzünden ölmüş.

13. Kanada’da Manitoba şehrinde kocaman bir sivrisinek heykeli vardır.

14. Bir insanın kanını tamamıyla bitirmek için yaklaşık 1.200.000 sivrisinek gerekir.

15. Bilim adamlarına göre Dünya’ya Güney Amerika’dan yayıldılar.

16. Nijerya’da sivrisineklere karşı korunmak için 200 kişilik bir ağ yapıldı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Aydın’da Kasım-Aralık ayı Nöbetçi Eczanelerin listesi

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın Eczacılar Odası’nın Kasım ve Aralık ayı içerisinde Aydın’daki nöbetçi eczaneler listesini aşağıda değerli Aydınlılar için yayınlıyoruz. Aydın Valiliği’nden gelen nöbetçi eczaneler listesi aşağıda

 

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Burun estetiği ameliyatı için girdiği hastaneden cenazesi çıktı

Bu haber

yayınlandı

Editör

Diyarbakır’da burun estetiği için ameliyat masasına yatan Erdi Öztürk (29), beyin damarlarında görülen anevrizma adı verilen baloncuk kanama yapınca komaya girdi. Yürüyerek hastaneye giren Öztürk, 5 gün sonra yoğun bakım ünitesindeki yaşam mücadelesini kaybetti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Diyarbakır Bismil ilçesinde yaşayan Erdi Öztürk, burun estetik ameliyatı olmak için 25 Ekim günü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği’ne başvurdu.

Yapılan tetkiklerin ardından Öztürk, ameliyata alındı. Ameliyat sırasında Öztürk’ün beyin damarlarında görülen ve anevrizma adı verilen baloncuk kanama yapınca komaya girdi. Acil Yoğun Bakım ünitesine kaldırılan Erdi Öztürk, 5 gün sonra 30 Ekim’de yaşamını yitirdi. Hastanede yapılan otopsisinin ardından Erdi Öztürk’ün cenazesi, dün ailesi tarafından alınarak Bismil ilçesine bağlı Sarıbudak köyüne götürülerek gözyaşları arasında toprağa verildi.

HASTANE YETKİLİLERİ AÇIKLAMA YAPMADI

Hastane yönetimi konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, Öztürk’ün beynindeki anevrizmadan kendisinin de haberdar olmadığı ve bunun ancak emar çekimi sırasında ortaya çıkabileceği belirtildi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Mehmet Ali Erbil’in durumu ciddiyetini koruyor!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Ünlü sanatçı Mehmet Ali Erbil’in kızkardeşi Prof. Dr. Yeşim Erbil abisinin sağlık durumuyla ilgili olarak instagramdan paylaşımda bulundu…

Mehmet Ali Erbil, 19 Ekim’de evinde düşerek yaralanmış, kaburgasının akciğerine battığı tespit edilen Erbil, acile ameliyata alınmıştı.

Tedavi sürecinde yıllardır mücadele ettiği hastalığı yeniden nükseden Erbil iki kez uyutulmuştu..

Erbil’in kardeşi Dr. Yeşim Erbil İnstagramda şu cümleleri kullanarak takipçileri ile paylaştı.

“Mehmet Ali Erbil’in yoğun Bakımda tedavisi devam ediyor. Bu ağır ve ciddi bir tablo olduğu için 3-5 günde tamamen iyileşmeyi bekleyemeyiz. Yoğun Bakımda bulunan her hasta için bu geçerlidir. 7.5 litre kanama olan bir insanda doğal olarak kalp, akciğer, böbrek fonksiyonları bozulabilir. Yapılan tedaviler ve önlemler hep bu yönde. Şu an organ fonksiyonlarında bizi telaşlandıracak bir bozulma yok. Hepsini atlatacak ben inanıyorum, dualarınız onu ayağa kaldıracak. Abim güçlüdür onu bekleyen evlatları, bizler ve sizler varsınız.”

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Aydınlı eczacılar, yılın stresini ‘Kültür ve Sanat Gecesi’nde attı

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın Eczacı Odası’nın geleneksel hale getirdiği ‘Kültür ve Sanat Gecesi’ bu yıl gecikmeli olarak yapıldı. Odanın geleneksel 4. Kültür sanat gecesinde eczacılar meslekte yaşadıkları sorunları tiyatro ve müzikal gösterilerle dile getirdiler. Zaman zaman güldüren zaman zaman da düşündüren skeçleri ile meslektaşlarına farklı bir gece yaşatan eczacılar gecenin sonunda ayakta alkışlandı.

Aydın Eczacı Odası tarafından 4 yıl önce başlatılan ve geleneksel hale gelen Kültür ve Sanat Gecesi, Hidayet Sayın Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sağlık alanındaki maharetleri ile bilinen eczacılar gecede kültür ve sanat alanındaki maharetlerini de sergiledi. Oldukça renkli geçen gecede eczacılar bir yandan mesleki alanda yaşadıkları sorun ve sıkıntıları tiyatro gösterisi ile dile getirirken diğer yandan da meslektaşlarını dolu dolu bir gece yaşattılar.

Eczacıların yoğun ilgi gösterdiği gecede eczacılık camiasındaki kişilerden oluşan gruplar sadece ilaç alanında değil, tiyatro, modern dans gösterisi ve müzik alanındaki yeteneklerini sergilediler.

Her geçen gün daha da zorlaşan ve sorunları artan Eczacılık esleğini icra eden meslektaşlarının bu gecede bir yandan sorunlarını sanatsal bir şekilde dile getirirken diğer yandan da yılın yorgunluğunu attığını belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, gecede sahne alan herkese teşekkür etti. Geleneksel hale gelen kültür ve sanat gecelerine olan ilginin her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Başkan Karaarslan, “Birçok meslek grubunda olduğu gibi Eczacılar meslek grubu olarak da hepimiz kendi küçük dünyamızda yaşıyoruz. Bazen bu dünyamızdan çıkmamız gerekiyor. Oda olarak 4 yıldır kültürel faaliyetler yapıyoruz.

Geleneksel hale getirdiğimiz bu etkinliklere her geçen yıl katılım artıyor. Destek veren ve bu etkinlikleri düzenleyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Geceye Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Aydın Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Karaarslan ve yönetim kurulu üyeleri, Aydın Eczacı Odası’nın geçmişte 20 yıllık başkanlığını yapan Ayhan Süer Arda, Muğla Eczacı Odası Başkanı Kadir Serkan Tekin, Muğla Eczacı Odası’nın eski başkanlarından İbrahim Ertürk’ün yanı sıra sağlık ve eczacılık camiasından çok sayıda kişi katıldı.

Gecenin sonunda bu zamana kadar Aydın Eczacı Odası’nda görev yapan ve görev süreleri sona eren çalışanlara teşekkür plaket verildi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Aydın’da gıda denetimlerinde 43.615 bin TL ceza kesildi

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Haziran ayı içerisinde, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi.

İlimizde toplam, 1.796 adet gıda üretim yeri, 13.084 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunmakta olup, Haziran ayında gıda üretim yerlerine 216 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 1.360 adet olmak üzere toplam; 1.576 adet denetim gerçekleştirildi

Denetim İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme vs.ye istinaden il genelinde toplam 40 adet numune alınmış, yapılan denetim ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan 11 adet gıda işletmesine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği 43.615,00 TL cezai işlem uygulandı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Haziran ayı içerisinde 167adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 1.095.589,34 kg kuru incir, 25 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 296.756,60 kg muhtelif gıda maddesi ihracatı olmak üzere toplam 192 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 1.392.345,94 kg gıda maddesi ihracatı gerçekleştirildi.

Rusya Federasyonuna 5 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 92.444 kg yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirildi.

ALO Gıda 174 hattına, Haziran ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 33 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 10 adet, üretim yeri ile 3 adet ilgili olmak üzere toplam 46 adet şikâyet gelmiştir. Şikayetlerle ilgili olarak 35 adet işletmeye ait denetim sonlandırıldı.

Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın GGBS (Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi)’ne kaydediliyor.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün , tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetleri, 190 kişilik Gıda Kontrolör ekibi tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam edeceği öğrenildi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

KALENDER ÇİZİYOR

Advertisement

Son Haberler

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler