Connect with us

Genel

Mevsimi geldi

AYDAN ÜSTKANAT

Bu haber

yayınlandı

Bu aralar soframda başrolde mevsimin iki hasadı var; deniz börülcesi ve enginar! Siz siz olun her ikisinin de mevsimi bitene kadar bulduğunuz yerde yiyin hatta iyisi mi siz pişirin!

TUZLU SUDAN VAHŞİ VE ŞİFALI BİR OT DENİZ BÖRÜLCESİ

Adına aldanıp onun denizden çıkarılan bir ot olduğunu sanmayın, Bu otu bulmak istiyorsanız özellikle Ege sahillerinde aramalısınız. Şu aralar en taze ve lezzetli zamanı, yaz sonuna kadar eğer Ege ya da Akdeniz sahillerinde oturuyorsanız semt pazarlarında bulmanız mümkün. İstanbul pazarlarlarında maalesef bulamazsınız. Ama bazı İstanbul balık restoranları için deniz börülcesi olmazsa olmaz, mevsimi bitene kadar Ege’den getirtiyorlar. Bu otun kokusu ve keskin bir aroması yoktur, oldukça zarif bir lezzet. İçinde bol miktarda iyot, fosfor ve mineraller bulunan deniz börülcesi sağlık açısından son derece faydalı. Bu börülcenin lezzetini ilk keşfeden Seferihisarılılara da selam gönderelim.

NASIL PİŞİRMELİ?

Deniz kenarında tüm hücrelerine işleyen tuz sebebiyle haşlama suyuna tuz atmayın. Bunu yaparsanız yenilemeyecek kadar tuzlu olur. Satın alırken dallarının etli ve düzgün olmasına dikkat edin. Küçük, cılız ve kırmızıya dönen ya da siyaha yakın yeşillikte olanlarını almayın. Deniz kıyısında, çamurumsu ıslak bir zemin ve kumda yetişen deniz börülcesi köküyle birlikte toplanmalıdır. İşte bu kökler ve köklerin üzerindeki çamur kırıntıları ve üzerine sarılan nemli kağıt parçası ile bitkiyi koruyacak ve böylelikle uzun süre dayanacaktır. Bu yüzden manav tezgahlarında çamurlu kökleriyle satılır. Kökleri sakın kesip atmayın. Yoğun ve topraklı kısımlarını elinizle sıyırmaya çalışın ardından kuvvetli suda yıkayın. Yıkarken demeti karıştırmayın, demetlerin dağılmasını istemiyoruz. Demet dağılırsa, ayıklamak zorlaşır. Derin bir tencerede kaynayan suya kökleri yukarıda kalacak şekilde yerleştirin, kapağını aralık bırakın. Zaten kökler yüzünden isteseniz de kapağı tam kapatamazsınız. Yaklaşık 20 dakikada haşlanacaktır. Bir dalı çıkartıp gövdeden sıyırın. Rahat çıkıyorsa haşlanmıştır, hepsini soğuk suya bırakın. Dikkat edin, fazla ya da az haşlanırsa da gövdeden sıyıramazsınız! Suyunu süzün ve servis zamamına kadar buzdolabında saklayın. Serviste üzerine sarımsaklı zeytinyağı ve yanına limon dilimleri koyun. Bu tip otları tabağınıza aldığınızda limonlamalısınız! Unutmayın otların parlak yeşil olmasını seviyoruz! Bu arada limon yerine sirke kullanabilir, hardal veya mayonezle de sos hazırlayabilir ya da tarator sosla servis edebilirsiniz. Değişiklik yapmak uğruna farklı tatlarla karıştırmayın.

TOPRAĞIN ALTIN ÇOCUĞU ENGİNAR

Mısır’dan Roma’ya tarihi kayıtlarda yemek olarak tüketilen ilk sebze, şifa kaynağı olan enginar, 16.yy’da sadece soyluların masasını süslese de günümüzde vitamin fışkıran taç yapraklarıyla tüm mutfak tutkunlarının demirbaşı. İtalya bölgesinde altı yedi cinsi yetiştiriliyor, bizde Bayrampaşa, Darıca, Sakız olmak üzere üç çeşidi var. Mor İtalyan enginarı yetiştirme denemeleri İzmir Çeşmealtı ve Urla’da bir kaç senedir sürüyor. Tezgahlar mevsimi Kıbrıs enginarıyla açıyor, Kıbrısın sıcak iklimi oradaki enginarları daha erken hasat ettirmeye elverişli. Enginar severler bilir ki cinsi ne olursa olsun enginar candır, tüm cinsleri lezzetlidir. Ama fiziksel ve lezzet açısından birbirlerinden bir hayli farklıdırlar. Pek tabii bu durum her iki türü de iyi tanıyıp, doğru yemeklerini yapmayı gerektiriyor. Ne sakız enginarını çanak enginar gibi pişirmenizi ne de tam tersini yapmanızı öneririm. Sakarya tarafında yetiştirilen Darıca cinsi enginarlar, yapı olarak Bayrampaşa enginarını andırsada her iki cinsin arasında kalmış bir üçüncü tiptir. Şu anda tezgahlarda görülen de muhtemelen bu cinsler diye düşünüyorum.

NASIL PİŞİRMELİ?

Enginarla yapılabilecek en iyi şey zeytinyağlı yemeği, dolması veya terbiyeli etli yemeğidir. Pilavı dolma yapamayanlar için lezzetli bir alternatif. Balık yanına bile garnitürü olur. Izgara yapabilir veya yağda kızartabilirsiniz. Mücver ve beğendi bile yapabilmeniz mümkün. Haşlanmış enginarları salata yapın; ona en çok marul, roka, dereotu ve yeşil soğan yakışır. Ya da daha basit lezzetler oluşturun; haşlanmış enginar kalbini rokfor veya sevdiğiniz her hangi bir krem peynirle blender’dan geçirin içine damak tadınıza göre baharatlar ilave edin. Kraker veya grisinileri batırıp batırıp afiyetle yiyin! Bu arada çiğ yemeyi denemelisiniz, gerçekten olağanüstü bir lezzeti var!

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

‘Bir şey söylemek için henüz erken’

Bu haber

yayınlandı

Editör

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Huber Köşkü önünde ilk açıklama geldi: Bir şey söylemek için erken, iyiyiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Huber Köşkü önünde ilk açıklama geldi. Erdoğan ‘Bir şey söylemek için erken, iyiyiz. Şu anda sakin bir halde devam eden bir seçim var. İzliyoruz, takip ediyoruz. İnşallah hayırlı olur’ dedi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Genel

AYDEM’den bu seçimde trafoya “Kedi” girmez garantisi

Bu haber

yayınlandı

Editör

Bizlerin kısaca AYDEM olarak bildiği ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. bir basın bülteni yayınlayarak Aydın, Denizli ve Muğla’da elektrik arızalarının olmaması için her türlü tedbirin alındığını bildirdi…

 

BASIN BİLDİRİSİ ŞÖYLE

Merhaba, Şirketimiz, seçimler süresince Aydın, Denizli ve Muğla illerine kesintisiz hizmet için ek tedbirler aldı.

3 ilde 48 ilçeye, yaklaşık 65.000 km hat ve 20.000 adet trafo ile elektrik dağıtımı yapan şirketimiz, yaklaşık 700 kişilik saha çalışanı ve 121 adet araç ile seçim günü 24 saat kesintisiz mesai yapacak. Konuya ilişkin basın bülteni ve görsel ektedir.

İşlerinizde kolaylıklar ve iyi günler dileriz.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Genel

AKP; Aydın’da
3 vekil çıkaramaz!..

ÜMİT YEŞİLDAĞ

Bu haber

yayınlandı

AKP Aydın ilinde 3 vekil çıkarsın, ben de Atatürk Kent Meydanı’na çıkıp eşek gibi anıracağım dostlar!..

Aydın İl Başkanı mıydı neydi, veya AKP’li bir vekil adayı “8 kontenjana da talibiz” şeklinde açıklama yapmıştı!..

Ama fakat, CHP Aydın İl Başkanı mütevazi bir edayla 5 vekil çıkarırız diyerek gerçekleri konuştu. Ali Çankır Başkan; bu ne mütevazilik, bakın AKP’liler ne kadar da bol keseden sallıyor, ben sizin yerinizde olsam hepsine talip olurdum!..

İyi Parti olmasaydı belki 8’de sekiz yapardınız; haklısınız doğru söylüyorsunuz, İyi Parti işi bozuyor, AKP zaten Aydın’da tamamen havlu attı resmen!..

Kendileri bile inanmıyor ki; vatandaşı, kendi seçmenlerini veya yeni yeni oy verecek kişileri inandırsınlar!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Aydın’dan umudu kestiği için 2. kez programı iptal oldu, Başbakan Binali Yıldırım gelecekmiş Aydın mitingine diyorlar!..

Bakınız CHP ve Muharrem İnce neler yapıyor:

Bir kere AKP seçmeninin en az % 5’i artık CHP’ye yani Muharrem İnce’ye dönsün diye hedef kitlelerini tamamen “AKP seçmeni” ve “MHP seçmeni” olarak belirlediler!..

Netekim Muharrem İnce giyim kuşamından, konuşma jargonundan tutun da, hal ve hareketlere kadar iktidara oy verenleri bile mıknatıs gibi kendine çekiyor!..

Vekil İnce vatandaşla ve kendi seçmeniyle ise “selfie” yani çağdaşlık mesajını vererek iletişim kuruyor, aynı noktada buluşuyor, buna ne deniyordu aklıma gelmedi, bilimsel adı neydi bu işin bilen varsa yorum kısmına yazsın düzelteyim!..

Özetle Muharrem İnce resmen eziyor;

Eski bakanlardan Yaşar Okuyan Muharrem İnce konusunda haklı çıktı; ne demişti Yaşar okuyan “Dinsizin hakkından, imansız gelir” demişti!..

Muharrem İnce; gerçekten tek başına bile AKP’lilerin hakkından gelebiliyor!..

…ve bir de arkadaş, bu adam hiç uyumuyor mu? hiç dinlenmiyor mu? bazı günler 3 miting birden yaparak ortalığı, meydanları hiç boş bırakmıyor!..

Binali Yıldırım’ın gittiği yerlerde ise miting alanları boş kalıyor!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan; devlet işlerinden fırsat bulamıyor, artık heryere yetişemiyor, zira yaşı da biraz ilerledi ve o da bana göre “metal yorgunu” oldu!…

Hayırlı Seçimler olsun bakalım!..

Hainlere oy vermeyin diyoruz ama!..

Hain kim? ona siz karar vereceksiniz!..

Siz değerlendireceksiniz!..

Ha bir de şu var: Emeklilere yapılan zam konusu; maalesef bu defa emekli parayı alacak ama oy vermeyecek, onlar da artık çaktı mevzuları!..

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Genel

“Aydın’a 40 yılda yapılamayanı, 4 yılda yaptık”

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Bozdoğan’a yakışan bir tesis inşa etmek için yapılan Bozdoğan Hizmet Binası ve Çok Amaçlı Salonları, düzenlenen törenle Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından açıldı. Açılış, yağan yağmura rağmen tören alanını dolduran binlerce vatandaşın al bayraklarla katılımıyla şenlik havasında gerçekleştirildi.

Açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır başta olmak üzere belediye başkanları, büyükşehir belediyesi meclis üyeleri, çok sayıda sivil toplum örgütünün temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.

Açılış töreninde “Çağdaş, demokratik, laik, Türkiye’nin aydınlık yüzünü temsil eden çok değerli Bozdoğanlılar hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek Bozdoğanlıları selamlayan başkan Çerçioğlu “Sizler böyle çalışkan bir belediye başkanınız olduğu için çok şanslısınız. Sizlere yeni bir hizmet binası için söz vermiştik. Sizlere daha iyi, hızlı ve kaliteli hizmet vermek için inşa ettiğimiz hizmet binası Bozdoğan’a hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

‘1.400 kilometre daha yol yapılacak’

Aydın genelinde büyükşehir belediyesinin 1.800 kilometre yol yaptığını söyleyen başkan Çerçioğlu, 1.400 kilometre daha yol yapacaklarını söyledi. Bozdoğan’a 170 kilometre yol yapıldığını belirten başkan Çerçioğlu, 1 yıl içinde de 145 kilometre daha yol yapılacağının müjdesini verdi.

‘Aydın’da 58 köyün suyu yoktu’

“Eğer bir yere geliyorsak mutlaka ya temel atmaya geliriz ya da açılış yapmaya” diyen Çerçioğlu, büyükşehir belediyesi olmadan önce Bozdoğan’da 13 köyde suyun olmadığını, haftada bir gün su verildiğini söyledi. Çerçioğlu “Bozdoğan’da suyu olmayan 13 köyümüze su getirdik. Çeşmelerinden 24 saat su akıyor. Daha da acısı bizden önce Aydın’da 58 köyün suyu yoktu. Şu anda o köylerimizde de sularımız 24 saat akıyor. Yani büyük hizmetler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Aydın’a 1 milyar 160 milyon lira yatırım yapıldı

Aydın’a büyükşehir belediyesinin 610 milyon lira, ASKİ’nin 550 milyon lira, toplam 1 milyar 160 milyon lira yatırım yapıldığını söyleyen başkan Çerçioğlu “Aydın’a 40 yılda yapılamayan hizmetleri biz 4 yılda yaptık. Sizler bizi desteklediğiniz sürece yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Genel

Sayın Çerçioğlu artık istifa etme zamanı gelmedi mi?

Bu haber

yayınlandı

Editör

Sayın Çerçioğlu bizler Ege7Gün.Com haber sitesi ve Ege7Gün radyo olarak herşeyi hoşgörüyle karşılarız fakat…

Sizin de aslında gayet hoşgörülü, demokrat ve modern bir kişiliğe sahip olduğunuzu biliyor ve yaptığınız işleri takdir ediyoruz, fakat konu bizim meslektaşlar olunca işin rengi değişiyor ve böyle konularda bizler tek vücut olmayı ve dayanışma göstermeyi bilmemiz lazım… Çünkü bizim, bizden başka artık dostumuz kalmadı ne yazık ki!..

Zira siz ve ekibiniz, hatta partiniz, yukarıda saydığım güzel yanlarınız itibariyle gazeteci dostu olmanız, gazetecilere değer vermeniz gerekirken, bizler bunu açıkçası bugüne kadar zaten göremedik ve bir-iki kez sizi bu konularda yapıcı olarak eleştirdik…

Üstelik Sn. Çerçioğlu bu olay sizinle ilgili olarak ortaya atılan ilk iddia değil, daha önce de birilerini “Ölümle” tehdit ettiğiniz konusunda medyalarda haberler yayınlanmıştı ama biz “Sayın Çerçioğlu böyle birşey yapmaz” bunda bir bityeniği vardır diyerek, o haberi kullanmamıştık!..

Şimdi bir iddia var ki onu atlayamazdık…

İddia bize ait değil, Yeni Asır Gazetesi’ne ait

Sayın Çerçioğlu biz burada Cumhurbaşkanı Erdoğan için bile “Sayın” ifadesini kullanmazken, bakınız sizin için “Sayın” ifadesini kullandık, bu aslında size Büyükşehir Belediye Başkanımız olarak gösterdiğimiz saygıdan, aynı şehri paylaştığımız için size olan inancımızdan ve biraz da hanımefendi yani bayan olmanızdan kaynaklanıyor. Yoksa sizden ne çekindiğimiz ne de korktuğumuz var. Bunun da bu şekilde bilinmesinde fayda var!..

 

YENİ ASIR’DA YAYINLANAN VE GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE SALDIRIYA UĞRAYAN YENİ MESLEKTAŞIMIZLA İLGİLİ HABER ŞÖYLE:

“BENİ ÇERÇİOĞLU DÖVDÜRTTÜ”

Aydın’da bir dönem Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile birlikte çalışan ve CHP’den milletvekili aday adayı olan Serhan Seyhan, geçtiğimiz günlerde evinin önünde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı.

Seyhan, Çerçioğlu hakkında konuştuğu için saldırıya uğradığını öne sürdü. Serhan Seyhan, kendisini dövenleri azmettiren kişinin bizzat başkan Çerçioğlu olduğunu belirterek, “Beni dövenlerin daha sonra belediyeye ait ASKİ aracı ile kaçtıkları tespit edildi” dedi.

KAMERALAR TESPİT ETTİ

Olay, Aydın’ın İncirliova ilçesinde geçtiğimiz günlerde meydana geldi. Sabah erken saatlerde Serhan Seyhan’ı takibe alan iki kişi, evinin önünde arabasından inerken saldırdı. Seyhan, sosyal medyada da Başkan Çerçioğlu ile ilgili yazdığı yazıların birilerini rahatsız ettiği için saldırıya uğradığını düşündüğünü belirtti. Seyhan, olaydan sonra darp raporu aldığını ve polisin güvenlik kamerasına yansıyan görüntüler üzerine operasyon başlattığını belirtti.

FETÖ’CÜLERE DESTEK

Evinin önünde öldüresiye dövülen Seyhan, “2007 yılı Aralık ayından 2016 yılı Şubat ayına kadar Çerçioğlu ile yakın çalışma mesaisi içindeydim.

Yollarımızın ayrılma nedeni, FETÖ’nün belediyeler imamı olarak anılan Erkan Karaarslan olmuştu. Kendisi ilk olarak 2013 yılı Haziran ayında Aydın Belediyesi döneminde Çerçioğlu ile çalışmaya başlamış, benim gibi birkaç kişiyi başından beri istememiş, dışlamaya çalışmıştı.

Yapılan usulsüz ihaleler ve FETÖ kimliğine yakın isimlerin Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde atanmasını sağladı. 17-25 Aralık sonrası 26 Aralık itibariyle FETÖ’nün yayın organı Zaman gazetesine yüksek rakamlar fatura edilmesi ile şahsımın tepkisi arttı. Artık aradaki ipler kopma noktasına geldi” dedi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası üzerindeki baskıların arttığını belirten Seyhan, “Aile bireylerim işten çıkartıldı. Eşim, 180 erkek itfaiye personeli arasında tek kadın olarak görevlendirilerek hem aşağılanmaya çalışıldı hem de mobbing uygulandı. En son süreçte FETÖ tutuklusu Diriliş Kilisesi papazı Brunson’un, Özlem Çerçioğlu ile olan ilişkileri ile ilgili paylaşımlarımdan sonra tehdit ve hakaret içerikli sahte sosyal medya hesaplarının saldırısına uğradım. 11 Mayıs günü de, evimin önünde yüzleri gizlenmiş şekilde arkamdan saldırdılar. Aracın ASKİ’ye ait hizmet aracı; kişilerin de hiç tanımadığım Büyükşehir personeli olduğu polis tahkikatı sonrası tespit edildi” dedi.

‘GERÇEKLERİ ANLATACAĞIM’

Serhan Seyhan, “Fiili gerçekleştirenler ve azmettiricilerden şikayetçi oldum. Bildiğim gerçekler yüzünden saldırıya uğradığımı hukuk önünde de ispat edeceğim. FETÖ sarmalının Aydın Büyükşehir Belediyesi üzerinde etkin olması ve benim bu konularla ilgili detaylı bilgiye sahip olmam saldırının en net gerekçesidir. Tüm yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Devletin gerekli kurumlarının bilgime başvurması durumunda bildiklerimi anlatacağım” dedi.

Kaynak: FATİH ŞENDİL/Yeni Asır

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Radyo Dinle

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

En çok okunanlar

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler