Connect with us

Eğitim

Maliye Bakanı o haberi yalanladı

Bu haber

yayınlandı

Bakan’dan ek ders ücretleri ile ilgili açıklama: Ödenmemesi söz konusu değil, Maliye Bakanı Naci Ağbal: “Öğretmenlere ek ders ücretinin ödenmemesi söz konusu değil. Bu ödemelerin yapılamadığı yönündeki açıklamalar yalan.”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, öğretmenlere ek ders ücretinin ödenmediğine yönelik iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Ağbal, “Öğretmenlere ek ders ücretinin ödenmemesi söz konusu değil. Bu ödemelerin yapılamadığı yönündeki açıklamalar yalan.” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

TSE’den velilere flaş uyarı! Kokulu olanlara dikkat

Bu haber

yayınlandı

Editör

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, yeni eğitim-öğretim yılı başlarken öğrenci ve velilere, okul alışverişlerinde dikkat etmeleri gereken konularla ilgili hatırlatma ve uyarılarda bulundu.

TSE Başkanı Şahin’in açıklamaları şöyle:

“2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle tüm alışveriş merkezlerinde, çarşı ve pazarlarda çok sayıda marka ve çeşitte kırtasiye malzemeleri satışa sunulmaktadır. Reyonlarda genellikle çizgi film kahramanlarıyla süslenmiş, albenisi yüksek, renkli kırtasiye ürünleri satılmaktadır.  Çocukların ilgisini çeken bu ürünlerden bir kısmı markasız ya da kaynağı belirsiz ürünler olmaları nedeniyle çok ucuz fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Ancak çocuklar için albenisi, veliler için fiyatları nedeniyle cazip görünen bu ürünler sağlık açısından ciddi riskleri beraberinde getirmektedir.

TSE’nin standardizasyon ve kalite alanlarındaki çalışmaları ve bunu TSE Markası ile tescilleyen belgelerinin velilerimize okul alışverişinde yardımcı olacağına inanıyoruz.

Güvenlik standartlarına uygun üretilmeyen ürünler kullanıcılar için; başta hijyen kaynaklı olmak üzere, sağlığın bozulmasına neden olabilecek riskler taşımaktadır. Velilerimizin bu risklere karşı çocuklarımızı korumak için okul alışverişi yaparken dikkat etmeleri gereken basit ancak etkili yöntemler vardır.

Bir ürünün ilgili standarda uygun üretilip üretilmediği, dolayısıyla sağlığa zararlı maddeler içerip içermediği,  ancak laboratuvar ortamında yapılan testlerle tespit edilebilir. Bu testlerin sonucunda ürünün standarda uygun olduğu, üzerinde taşıdığı işaret ve markalarla tescillenir.

Okul alışverişlerinde velilerimizin özellikle dikkat etmesi gereken marka TSE Markasıdır.

TSE Markası: 1964 yılından bu yana ürün belgelendirme hizmetleri kapsamında verilen ve ürünün standartlarda öngörülen güvenlik şartlarıyla birlikte performans ve kalite kriterlerine uygunluğunu gösteren işarettir. Bir ürünün üzerinde TSE Markası bulunması,  bu ürünün üretim yerinde tetkikler yapıldığını, ürünün TSE laboratuvarlarında test ve muayenelerden geçtiğini göstermektedir.  Tüm tetkikler sonunda standarda uygunluğu tespit edilen ürünler TSE Markası kullanmaya hak kazanmaktadır. Dolayısıyla TSE Markası, hem ürünlerin ilgili standarda uygunluğunun, hem de sağlıklı, güvenli ve kaliteli olduğunun tescili anlamına gelmektedir.

CE İşareti: Tüketicilerin okul alışverişlerinde ve oyuncaklarda araması gereken bir başka marka ise CE İşaretidir. CE İşareti; üzerine iliştirildiği ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren ve Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşımı sağlayabilmek adına belirli mallarda bulunması zorunlu olan bir işarettir.

Mekanik ve Fiziksel Açıdan Standartlara Uygunluk

Bu iki temel işaretin dışında velilerin aldıkları ürünlerin üzerinde, ürünün mekanik ve fiziksel özelliklerinin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-1,  yanmazlık özelliğine ilişkin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-2, ağır metallerin belirlenen sınırlar dâhilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işaretlerini, fitalat ve BPA analizlerini ve diğer oyuncak güvenliği standartlarını da aramaları gerekmektedir.

Üreticisi Bilinmeyen Ürünler Tercih Edilmemeli

Velilerimizin özellikle şu konularda dikkatli olmaları gerekiyor:

  • Üreticisi bilinmeyen hiçbir ürün satın alınmamalıdır. Ürünlerin üzerinde ya da ambalajlarında mutlaka üretici ya da ithalatçıya ait ulaşılabilir adres ve telefonların bulunması gerekmektedir. Üründe herhangi bir sorun olduğunda firmanın ulaşılabilir olması gerekmektedir.
  • Yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmelidir.
  • Bir ürünün sağlığa zararlı maddeler içerip içermediği ancak yetkin laboratuvar ortamlarında yapılan testlerle anlaşılabilir. TSE belgesi, o ürünün standarda uygun olduğunun ve istenilen şartlarda üretildiğinin göstergesidir.
  • Kokulu ürünler tercih edilmemelidir.
  • Oyuncaklarda, ağır metallerin belirlenen sınırlar dâhilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işareti aranmalıdır.
  • Yumuşatılmış oyuncaklarda fitalat gibi sağlığa zararlı maddeler limitlerin üzerinde olmamalıdır.
  • Yüz boyası, dövme kalemi gibi deri üzerine uygulanan kozmetik ürünlerde dermatolojik testlerden de geçmiş, güvenilir markalar tercih edilmelidir. Parmak boyası ve oyun hamuru gibi daha küçük yaş gruplarının kullandığı, ağıza götürülme olasılığı yüksek ürünlerde de güvenilir markalardan şaşılmamalıdır.
  • Markasız boyalı ve plastik baskılı okul ve beslenme çantaları, mataralar tercih edilmemelidir. Özellikle yoğun boya kokusu içeren, plastik baskılı beslenme çantası ve matara alınmamalıdır.
  • Ürünlerin üzerinde sağlığa zararlı olmadığını belirten ibareler aranmalıdır.
  • Solvent içermeyen yapıştırıcılar tercih edilmelidir.

Üretici için kazancın, tüketici için sağlığın anahtarı TSE Markası

Ülkemizde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarında 64 yıldır hizmet veren Enstitümüz, tüketiciler için standartlara uygun ve kaliteli üretimin simgesi haline gelmiştir. TSE Markası, üreticilerimiz için de ucuz ve düşük kaliteli ürünlere karşı rekabet gücünü artıran, halka güvenli ürün sunma imkânı veren en önemli unsurdur.

Eğitim malzemeleri sektöründe TSE Markalı ürünlerin sayısının artması, tüketicilerimizin standartlara uygun ve kaliteli ürün satın alma konusunda gösterdikleri hassasiyetle birlikte artacaktır.

Unutulmamalıdır ki; çocuklarımızı kalitesiz ya da standart dışı ithal kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumanın en güvenilir yolu, alışverişlerde TSE Markalı ürünleri tercih etmektir.

Yeni eğitim-öğretim yılına başlarken çocuklarımızın sağlığı için tüm velilerimize TSE Markalı ürünleri tercih etmeleri çağrısında bulunuyorum.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Eğitim

KPSS Lisans ve ÖABT sonuçları açıklandı

Bu haber

yayınlandı

Editör

ÖSYM tarafından 2018-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans sonuçları açıklandı. Sonuçlara “https://sonuc.osym.gov.tr ” adresinden ulaşılabiliyor.

2018- KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi) ve 2018-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sonuçları Açıklandı

2018- KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi) ve 2018-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavlarına ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 29 Ağustos 2018 tarihinde saat 17.00’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sonuçlar için TIKLAYINIZ

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Eğitim

ÖSYM’den Sınav Öncesi Yeni YKS Duyurusu!

Bu haber

yayınlandı

Editör

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ‘2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek adayların dikkatine’ başlığı altında yeni bir duyuru daha yayımladı.

ÖSYM’den yapılan duyuruda, 2018 YKS’ye başvuru yapan adayların, 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi (ais.osym.gov.tr) adresine giriş yaparak MEB e-Okul sistemindeki eğitim bilgileri ve diploma notunu görebilecekleri ve bu bilgileri 2 ile 9 Temmuz 2018 tarihleri arasında ilgili sayfadan onaylatabileceği bildirildi. ÖSYM duyurusunda ayrıca şu ifadeler yer aldı :

DUYURU
(28 Haziran 2018)

2018-YKS Adaylarının Dikkatine!
2018-YKS Eğitim Bilgilerinin ve Diploma Notunun Onaylanması

2018-YKS’ye başvuran adaylar, 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) giriş yaparak MEB e-Okul sistemindeki eğitim bilgilerini ve diploma notunu görebilecekler ve bu bilgilerini, 2-9 Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) onaylayabileceklerdir.

Adayların sınav öncesi herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Tüm adaylarımıza başarılar diliyoruz.

ÖSYM

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Eğitim

ADÜ Ailesi İftar Yemeğinde Buluştu

Bu haber

yayınlandı

Editör

Üniversite tarafından düzenlenen iftar yemeğinde Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ailesiyle bir araya geldi. 28 Mayıs 2018 tarihinde Tralleis Meydanı’nda gerçekleşen iftar programı bu yıl da geniş katılımla gerçekleşti.

Üniversite Rektörlüğü tarafından düzenlenen Darbe Sempozyumunun ardından gerçekleşen iftar programına Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recai Tunca, Prof. Dr. Törün Özer, Prof. Dr. Halil Kırnak, Genel Sekreter V. Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Aslan, Sempozyum için gelen davetliler, dekanlar, yüksekokul müdürleri, daire başkanları akademik ve idari personel ve aileleri katılırken; Aydın’ın geleneksel lezzeti ‘Keşkek’ iftara renk kattı.

Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan konuşmasında Ramazan Ayının Müslümanlar için önemini vurgulayarak “Ramazan Ayı rahmet, bereket, mağfiret ve paylaşım ayı. Biz elimizde olanları paylaşmak istedik. Paylaşmak ibadettir. Ramazan Ayı Müslümanın en uzun bayramıdır. Üniversitemizin bu güzel etkinliğinde sizleri ağırlamak bizleri son derece mutlu etti. Allah işinizi gücünüzü rast getirsin, tuttuğunuz oruçlar kabul olsun inşallah.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, ADÜ ailesini bir araya getiren iftar programlarını geleneksel hale getireceklerini söyledi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Eğitim

Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavıyla öğrenci alacak

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yetenek Sınavı Başvuruları Başladı.

Okul Müdürlüğünden yapılan açıklamada 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Yetenek Sınavı başvurularının başladığı ve 26 Haziran 2018 tarihine kadar devam edeceği belirtildi.

Başvuruda bulunan öğrencilerin başvuru aşamasında Resim veya Müzik Bölümlerinden birisini tercih edecekleri ve tercih ettikleri alanlardan 02-06 Temmuz tarihleri arasında yetenek sınavlarına alınacakları belirtilirken, sınava girecek öğrenci listelerinin ise 27-29 Haziran 2018 tarihlerinde okulda ve http://aydingsl.meb.k12.tr/  web adresinde açıklanacağını bildirildi.

Yapılacak yetenek sınavlarında 50 ve üzerinde puan alan öğrencilerin kesin kayıt işlemleri, yetenek sınavlarının yüzde 70’i ile ortaokul başarı puanının yüzde 30’u alınarak 100 tam puan üzerinden puan üstünlüğüne göre yapılacak. Bölümler bazında belirlenen kontenjan kadar asil ve yedek listeler oluşturulacak.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

KALENDER ÇİZİYOR

Advertisement

Son Haberler

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler