Connect with us

Güncel

Kentsel dönüşüm var, ne acıdır ki denetim “Yok”

Bu haber

yayınlandı

Aydın’ın Orta Mahallesi bildiğiniz üzere bundan yaklaşık olarak 5-6 yıl kadar önce kentsel dönüşüme girerek binaların yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması zorunlu hale getirildi…

Vatandaşlar kentsel dönüşüme girmek zorunda bırakıldı, tarihi eser vasfındaki yapılar hariç gecekondu ve tek katlı evler ile işlevini tamamlamış eski binalar birer-birer yıkılarak yenileri yapılıyor!..

Efeler Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin özel olarak ilgilenmesi gereken kentsel dönüşüme giren Aydın’ın orta yeri; kaderine ve mütaeahhitlerin keyfine terkedildi!..

Yıkılan binalar yeterli güvenlik önlemi alınmadan, çevreye kötü etkileri hesap edilmeden yıkılıyor, yapılanlar da yine yetersiz iş güvenliği ve çevre güvenliği olmadan yapılıyor, kentin orta yerinde beton pompaları, hafriyat kamyonları, beton mikserleri kafalarına göre giriyor-çıkıyor, hiçbir denetim, hiçbir yeterli önlem ve çalışma yok…

Buradan son kez uyaralım; birgün Orta Mahalle patlarsa, yani mahalleli yetkililerin kapısına ellerinde pankartlarla dayanırsa, bunun sorumlusu Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Efeler Belediyesidir!..

Yapı Denetim firmaları mı dediniz? Geçin kardeşim o işi, onlar sadece adı üzerinde Yapı Denetim firması, onların görevi bu tür işler değil!..

Zabıtalarınız seyyar satıcı kovalayıp, pazarcıları, şunları bunları denetleyeceğine, her inşaatın başına birer tane dikin, daha makbul olur!..

Bu işin başka çaresi kalmadı ne yazık ki!..

Yorumlar

yorumlar

Ekonomi

Aydın Ticaret İl Müdürlüğü’nden basın açıklaması

Bu haber

yayınlandı

Editör

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün 2018/96 onay yazısı ile Tüketici hakem heyetlerinin nüfus yoğunluğu, başvuru sayıları, usul ekonomisi ve benzeri hususlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılması amacıyla, il merkezlerinde ya da yeniden merkezler oluşturmak suretiyle bir araya getirilmesi sonucunda mevcut 1011 tüketici hakem heyetinin yetki alanları, 01/08/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiş olup, 211 Tüketici hakem heyeti karar mercii olarak yetkilendirilmiştir.

Tüketici hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılması çalışması il ve ilçelerde oluşturulan tüketici hakem heyetlerinin kapatılması işlemi olmayıp tüketici hakem heyetlerinin yetki alanlarının yeniden belirlenmesi çalışmasıdır. Zira yetki alanındaki ilçelerde Kaymakamlıklarda başvuru alımı, Tüketici Bilgi Sistemine(TÜBİS) kayıt, ilgili tarafları bilgilendirme vb. hususlarda çalıştırılmak üzere irtibat personelleri görevlendirilmiştir.

Didim ve Kuşadası ilçeleri Söke İlçe Hakem Heyetine; Çine, Germencik, İncirliova, Karpuzlu, Koçarlı ve Köşk ilçeleri Efeler İlçe Hakem Heyetine; Bozdoğan, Buharkent, Karacasu, Kuyucak, Sultanhisar ve Yenipazar ilçeleri Nazilli İlçe Hakem Heyetine 01/08/2018 tarihinden itibaren yetki bakımından bağlanmıştır. Yetki alanında bulunan ilçelerden yapılan tüketici uyuşmazlıklarına ilişkin başvurular “tüketici hakem heyeti irtibat personeli” tarafından TÜBİS’e başvuru kaydı yapılarak, sistem üzerinden karar mercii olarak yetkilendirilen tüketici hakem heyetine iletilecektir. Ayrıca bütün İl genelinde parasal sınırlar bakımından (2018 yılı için) 4.570,00 TL ile 6.860,00 TL arası Aydın İl hakem heyeti yetkilidir. Parasal sınırlar her yıl değerleme oranına göre güncellenmektedir.

01/08/2018 tarihi itibariyle TÜBİS’in, “Tüketici Hakem Heyetlerinin Yeniden Yapılandırılması” kapsamında yapılacak iş ve işlemlere uygun şekilde kullanılabilmesini teminen gerekli yazılım çalışmaları tamamlanmıştır.

Yetki alanındaki ilçelerdeki tüketici hakem heyetlerinin, 01/08/2018 tarihinden önce yapılan tüketici uyuşmazlıklarına ilişkin başvuruların iş ve işlemlerini tamamlamalarına yönelik TÜBİS yetkileri 31/12/2018 tarihine kadar devam edecektir.

Ayrıca; “Tüketici Hakem Heyetlerinin Yeniden Yapılandırılmasına” ilişkin duyuru ve dağıtımlı yazılar Bakanlığımızın http://tuketici.gtb.gov.tr/kurumsal-haberler/tuketici-hakem-heyetleri yeniden-yapilandiriliyor adresi internet sitesinden ayrıca TÜBİS’in “Duyurular” başlığı altından takip edilmesi uygun olacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Aydın Ticaret İl  Müdürlüğü

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Büyükşehir konseri Akbüklüleri coşturdu!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği halk konserleri ile her gün başka bir yerde vatandaşları müzikle buluşturmaya devam ediyor. “Halk Konserleri” programı kapsamında dün akşam Didim’in Akbük Mahallesi’nde düzenlenen konserde Didimliler müziğe doydu.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar Orkestrası’yla Efe Dumancı‘nın sahneye çıktığı ve yediden yetmişe yüzlerce vatandaşın katıldığı gecede, Dumancı sevilen şarkılarla Didimlileri coşturdu.

Geçirdikleri keyifli gece için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu‘na teşekkür eden Didimliler konserde gönüllerince şarkı söyleyip dans ettiler.

Mahalleler başta olmak üzere Aydın’ın bütün ilçelerinde birçok noktada yıl boyunca her gün devam edecek olan konserlerin bir diğeri yarın akşam Söke Güllübahçe Park Düğün Salonu önünde düzenlenecek. Tüm Sökelileri konsere beklediklerini söyleyen başkan Çerçioğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin Aydınlıları müzikle buluşturmaya devam edeceğini belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Koray Avcı’nın Volkan Konak taklidi kırdı-geçirdi!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Koray Avcı’dan müthiş Volkan Konak taklidi!.. Geçtiğimiz aylarda Kocaeli’de bir mekanda sahne alan Koray Avcı, mekanın belediyeden ruhsat almadığı gerekçesiyle, belediye ve emniyet ekipleri tarafından sahneden indirilmişti!..

10 Şubat 2016’da İstanbul Atalar’da bulunan Trabzonspor tesislerinde Volkan Konakla aynı mekanda extra sahneye çıkan Koray Avcı ve Volkan Konak seyircileri coşturdu, Koray Avcı ise Volkan Konak’ın taklidini yaparak seyircileri kırdı-geçirdi!..

Volkan Konak’ın ses tonunu birebir tutturan Koray Avcı keyifli geçen gecenin ardından mekandan birlikte ayrılmıştı. Ve bu önemli haberi hiçbir haber sitesi veya medya vermemişti…

İlk olarak Ege7Gün.Com olarak bizim sitemizde okuyorsunuz!..

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Aydınlı çocuklar hünerlerini sergiledi

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Aydın’da sanata ve spora verdiği destek günden güne büyüyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaz boyunca düzenlenen sanat ve spor kurslarına katılan kursiyerler, düzenlenen etkinliklerle hünerlerini sergiledi.

Vali Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde açılan sergide resimden sanatsal tasarımlara kadar çeşitli dallarda eserlerini sergileyen kursiyerler kendilerine bu imkânı veren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ettiler.

Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve çocuklar tarafından kesilen kurdelayla açılan sergide, çocukların ve yetişkinlerin yaz boyu düzenlenen kurslarda yaptıkları işler sergileniyor.

Kursiyerlerin yaratıcılıklarını gösterdiği sergi Vali Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde üç gün boyunca gezilebilecek.

Müzik ve spor dolu gece

Dün akşam Şükran Güngör – Yıldız Kenter Tiyatro Salonu ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte ise sanat ve spor kurslarına katılan çocuk ve yetişkin kursiyerler yaz boyunca öğrendiklerini sergiledi. Gitar, bağlama ve keman kurslarına katılan kursiyerlerin müzik gösterisiyle başlayan gecede daha sonra minik sporcular sahneye çıktı ve cimnastik, zumba, bale, halk oyunları gibi kurslarda öğrendiklerini sergilediler

Başkan Çerçioğlu: Tüm Aydınlılar Kültür Merkezlerimize Davetli

Sanat ve sporu çocuklara küçük yaşlarda aşılamak için Aydın’ın  kültür merkezlerinin kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyleyen Başkan Çerçioğlu “Anne babalar hem kendileri yeni beceriler edinmek, hem de çocuklarına beceriler kazandırmak için kültür merkezlerimize gelebilirler. Dönem sonu sergimizde yüzlerce kursiyerimizin yaptıkları işleri sergiliyoruz. Dün akşamki etkinlikte de kursiyerlerimiz yaz boyu öğrendiklerini sahnelediler. Kendilerini tebrik ediyorum. Aydın’da kültür ve sanat alanında yaptığımız çalışmaları artırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.

FOTO GALERİ

 

 

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü temmuz ayı basın bülteni

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın Valiliği Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü temmuz ayına ait basın bültenini yayınladı. Bülten aşağıdaki şekilde…

  1. Kuruluş İzinleri ve Belgelendirme İşlemleri

Temmuz ayı içerisinde Müdürlüğümüzce 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamında 132 adet firmaya yeni Sanayi Sicil Belgesi düzenlenmiş, 3 adet Sanayi Sicil Belgesi değişikliği yapılmış, 30 firmanın Sanayi Sicil Belgesi iptal edilmiş olup, 21 firmanın Sanayi Sicil Belgesinin  “vizesi” yapılmıştır.

5 adet firmanın işyeri, sanayi sicil kapsamında incelenmiştir.

  1. Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) Çalışmaları

Temmuz ayı içerisinde Müdürlüğümüzce;

1705 Sayılı Ticarette Tağşişin Men´i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanun gereği 12 işyerinde hizmet yeri denetimi yapılmış ve 11 işyerinin uygun olduğu, 1 işyerinin uygun olmadığı tespit edilmiştir.

4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun gereği, 40 adet ürün denetimi yapılmıştır. Bu denetimler neticesinde 17 ürünün uygun ve 23 ürünün uygunsuz olduğu tespit edilmiştir. 2 ürün teste gönderilmiştir.

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği, ay içerisinde

47 adet Akaryakıt Sayacının ilk muayenesi yapılmış olup, Akaryakıt Sayaçlarının tümü damgalanmıştır.

49 adet Akaryakıt Sayacının ani muayenesi yapılmış olup, 49 adedinin de uygun olduğu tespit edilmiştir.

4 adet Tanker Sayacının muayenesi yapılmış olup, 4 adet Sayacının damgalama işlemi yapılmıştır.

23 adet LPG sayacının ilk muayenesi yapılmış olup, 21 adedi damgalanmış ve 2 adedinin uygun olmadığı tespit edilmiştir.

5 adet LPG sayacının ani ve şikayet muayenesi yapılmış olup, 1 adedinin uygun olmadığı tespit edilmiştir.

2 adet Tamir ayar servis belgesi vizesi yapılmıştır.

2 adet taksimetre muayene servisi işyeri onay ve pesonel yetki belgesi ile 2 adet takoğraf servisi işyeri onay ve pesonel yetki belgesi iptal edilmiştir.

26 adet 2000 Kg üstü Tartı aletinin ilk ve periyodik muayenesi yapılmış olup, 24 adedinin  damgalama işlemi yapılmış ve 2 adedinin uygun olmadığı tespit edilmiştir.

Şikâyetli 48 adet su sayacı muayenesi yapılmış olup, 36 adedinin uygun olduğu, 12 adedinin uygun olmadığı tespit edilmiştir.

Şikâyetli 82 adet elektrik sayacı muayenesi yapılmış olup, 80 adedinin uygun olduğu 2 adedinin uygun olmadığı  tespit edilmiştir.

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında  18 adet EPDK Marker denetimi yapılmıştır.

  1.  İdari Para Cezaları  

3516 S. Kanun kapsamında 8.612  TL idari para cezası uygulanmıştır.

1648 S. Kanun kapsamında 78.054 TL idari para cezası uygulanmıştır.

  1. Eğitim ve Bilgilendirme Çalışmaları

Temmuz ayı içerisinde  Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği  (KÜSİ) kapsamında çalışmalar devam etmektedir.

AYDIN VALİLİĞİ
Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Radyo Dinle

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

En çok okunanlar

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler