Connect with us

Yaşam

Halikarnas Balıkçısı’nı keman çalarak andılar

Bu haber

yayınlandı

Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 45. yıl dönümünde Bodrum Cevat Şakir Mahallesi’nde bulunan mezarı başında anıldı.

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen törene, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı eski müsteşarı Mukadder Sezgin, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Halikarnas Balıkçısı Forumu Üyeleri ile Hüseyin Boyacı İlkokulu ve Turgutreis Uğur Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.

Başkan Yardımcısı Taner Uslu’nun Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın mezarına çiçek bırakmasından sonra Bodrum Anadolu Lisesi öğrencisi Şirin Filiz’in keman dinletisinin ardından konuşmalar yapıldı.

Başkan Yardımcısı Taner Uslu, törene katılanlara Belediye Başkanı Mehmet Kocadon adına Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın engin hoşgörüsü ile “Merhaba” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı kaybetmemizin üzerinden 45 yıl geçmiş. Bugün burada onun 45. ölüm yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında toplanmış bulunuyoruz. Mavi yolculuğun piri Cevat Şakir Kabaağaçlı namı diğer Halikarnas Balıkçısı, Bodrumumuza çok şeyler katmıştır. Bugün bu okaliptüslerin gölgesinde durup dinlenebiliyorsak, sahilde ayaklarımızı uzatıp çaylarımızı yudumlayabiliyorsak, rahat rahat gezebiliyorsak Cevat Şakir’in Bodrum’a katmış olduğu, bizlere öğretmiş olduğu değerlerdendir. Halikarnas Balıkçısı Bodrum’a sürgüne geldi aslında. Biz balıkçıyı tanıyarak neler yapmış olduğunu, daha doğrusu Bodrumun nasıl bir süreçten geçtiğini anlamış da oluyoruz. Halikarnas Balıkçısı Bodrum’a geldiğinde Bodrum sürgün kasabasıydı. Sürgüne diye gönderilen bir yer. Ama şu anda geldiğimiz nokta insanların ödüllendirilip buraya gönderildiği bir yer. Cevat Şakir yaptıklarıyla Bodrum’un dünya turizminde cazibe merkezi olmasında katkı sağlamıştır. Bodrumumuzun dünya markası olmasında onun da emeği ve katkısı vardır. En önemli katkılarından bir tanesi de mavi yolculuk. Mavi yolculuğu arkadaşlarıyla beraber ilk başlatan kişi olmasıdır. Bu da bugün deniz turizminde hem acentelerimizin hem de yatlarımızın en büyük kazanç kapısıdır. Bunun da yaşatılması gerektiğini kendisi hem yazılarında hem makalelerinde anlatmıştır. Balıkçı buraya sürgüne geldiğinde komutan ona izin veriyor, kendisi de Bodrum Belediyemize bahçıvan olarak katkı sağlıyor. Bugün bu begonviller varsa, okaliptüsler, ılgın ağaçları varsa onun yurt dışından buraya getirmiş olduğu tohumlar sayesindedir. Biz Cevat Şakir’in bize yüklediği görevin hem bilincinde hem farkındayız ve bizden sonraki kuşaklara da onu öğreterek ilelebet onu anmaya, ilkelerini yaşatmaya devam edeceğiz. Bodrum Belediyesi olarak Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon adına burada söz aldım. Biz olduğumuz sürece Halikarnas Balıkçısını, Bodrum’a yaptığı katkıları, getirdiği değerleri anmaya, anlatmaya ve Halikarnas Balıkçısını yaşatmaya devam edeceğiz. Bodrum Belediyesi olarak burada olmaktan çok mutluyuz, katkı koymaktan çok mutluyuz. Sizlere de katıldığınız için Belediye Başkanım Mehmet Kocadon adına teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.”

Törene katılanlar Cevat Şakir Kabaağaçlı ile ilgili anıları ve hikayeleri anlatarak duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Ardından Hüseyin Boyacı İlkokulu öğrencileri Halikarnas Balıkçısı ile ilgili kısa bir tiyatral sahne sergiledi.

Tören konuklara aşure dağıtılmasıyla sona erdi.

Yorumlar

yorumlar

Güncel

Aydın Yaylaköy’e sürpriz kar yağışı!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Yaylaköy’de gece başlayan kar yağışı, mahalle sakinlerine ve restoranlar bölgesine gelenlere güzel bir sürpriz oldu.

Akşam saat 20.00 sıralarında başlayan kar yağışı gece yarısına kadar devam etti.

Kar yağışının başlamasıyla birlikte dışarıya çıkan büyük küçük herkes yıllar sonra yağan karın tadını çıkardı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Karabağlar’da sokak kedilerine sıcak yuva

Bu haber

yayınlandı

Editör

İzmir’in Karabağlar Belediyesi, sokak kedilerinin daha sıcak ortamlarda barınması ve hijyenik ortamlarda yaşamlarını sürdürebilmesi için parklara kalıcı kedi evleri montajına başladı. Ahşaptan yapılan kedi evleri hayvanseverlerin de beğenisiyle karşılandı.

Yaptırılan kalıcı kedi evleri, ilçede bulunan parklara etap etap takılmaya başlandı. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da Uzundere Hayvan Barınağı’na gelerek kedi evlerini yakından inceledi. Hayvansever yönüyle de bilinen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitop, ziyaret sırasında barınakta kalan kedi ve köpekleri sevdi, Veteriner İşleri Müdürü Murat Aras’tan yapılan kedi evleri ile ilgili bilgi aldı.

Havaların çok soğuk olduğunu, hazırlanan kedi evleri sayesinde birçok kedinin bu evlerden faydalanacağına dikkat çeken Başkan, “Aynı zamanda parklarda oluşan görüntü kirliliğinin de önüne geçilecek. Kalıcı kedi evi projemizi uygun olan tüm parklara monte etmek için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

İşçiler tarafından ilçedeki parklara özel olarak montajı yapılan kalıcı kedi evleri hayvanseverlerin de beğenisini kazandı. Parklarda bulunan kediler kısa sürede evleri benimseyerek yeni evlerinde yaşamaya başladı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Kar Kapıda!.. Donmasınlar!.. Kapıları Açık Bırakın!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

İstanbul’da kar-kış-kıyamet başladı, megakentin ve çevresindeki hayvanların, doğanın babası Deniz İzgi sosyal medya sayfasından yine uyarılarda bulundu, aşağıdaki cümleleri ve en altta bulunan dergisinin kapağını paylaştı!..

Bu Saatten Sonra Şehirden Sürülenler İçin değil /
Ama Hiç Olmazsa Yakınımızda Olanlar İçin…
Evlerinizin / Apartmanlarınızın / Sitelerinizin Kapılarını /
Kömürlük / Depo / Garaj Gibi Kapıları Açık Bırakınız…
ÇOK ÜŞÜYECEKLER AMA BARİ
DONMASINLAR…

Hava Raporları İstanbul İçin saat 22.00’den Başlayarak
Giderek Şiddetlenecek ‘KAR GELİYOR’ Haberleri Veriyor…

Köpekler ve Kediler İçin Gıda ve Sığınacak İmkan…
Kuşlar İçin Daha Yükseklere Ekmek Parçaları / Kırıntılar…

Karınları Toksa / Soğuk ve Kar Fırtınası Dayanma İhtimallerine
Bir Şans / Bir Fırsat / bir Destek…

Devam…

D.İ.🍀

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Son Dakika: İstanbulda beklenen kar yağışı başladı

Bu haber

yayınlandı

Editör

İstanbul’da akşam saatlerinde kar yağışı etkili olmaya başladı.

İstanbul’un kuzey kesimlerinde kar yağışı başladı. Meteoroloji ve Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), bu geceden itibaren İstanbul genelinde kar yağışının etkili olacağının tahmin edildiğini bildirmişti.

İstanbul’un kuzey kesimlerinde kar yağışı başladı. Sarıyer taraflarında aralıklar halinde kar yağmaya başladı. Park halindeki araçların üzerinin karla kaplandığı görüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul için yapılan uyarılarda yarın sabah saatlerinde kar yağışı beklendiği belirtilmişti. Kar yağışı bugün akşam saatlerinde etkisini göstermeye başladı. Kentin yüksek kesimlerinde başlayan kar yağışının kent genelinde etkili olması bekleniyor.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

CHP eski İl Başkanı canına kıydı

Bu haber

yayınlandı

Editör

CHP Uşak eski il başkanı canına kıydı! CHP Uşak eski il başkanlarından olan ve bir süredir rahatsız olan Özdemir Postacı intihar ederek hayatını kaybetti.

CHP Uşak İl Örgütü, alınan üzücü haberle yasa boğuldu. Eski il başkanı hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre; CHP eski il başkanlarından, mali müşavir Özdemir Postacı felç geçirmesi üzerine bir süredir tedavi görmekteydi. Postacı’dan bugün üzücü bir haber alınarak hayatını kaybettiği öğrenildi.Özdemir Postacı’nın cenazesi otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Postacı’nın evinde intihar ettiği öğrenildi. Postacı’nın ölümü siyaset camiasını ve CHP Uşak İl Örgütü’nü yasa boğdu.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

KALENDER ÇİZİYOR

Advertisement

Son Haberler

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler