Connect with us

Yaşam

Halikarnas Balıkçısı’nı keman çalarak andılar

Bu haber

yayınlandı

Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 45. yıl dönümünde Bodrum Cevat Şakir Mahallesi’nde bulunan mezarı başında anıldı.

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen törene, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı eski müsteşarı Mukadder Sezgin, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Halikarnas Balıkçısı Forumu Üyeleri ile Hüseyin Boyacı İlkokulu ve Turgutreis Uğur Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.

Başkan Yardımcısı Taner Uslu’nun Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın mezarına çiçek bırakmasından sonra Bodrum Anadolu Lisesi öğrencisi Şirin Filiz’in keman dinletisinin ardından konuşmalar yapıldı.

Başkan Yardımcısı Taner Uslu, törene katılanlara Belediye Başkanı Mehmet Kocadon adına Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın engin hoşgörüsü ile “Merhaba” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı kaybetmemizin üzerinden 45 yıl geçmiş. Bugün burada onun 45. ölüm yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında toplanmış bulunuyoruz. Mavi yolculuğun piri Cevat Şakir Kabaağaçlı namı diğer Halikarnas Balıkçısı, Bodrumumuza çok şeyler katmıştır. Bugün bu okaliptüslerin gölgesinde durup dinlenebiliyorsak, sahilde ayaklarımızı uzatıp çaylarımızı yudumlayabiliyorsak, rahat rahat gezebiliyorsak Cevat Şakir’in Bodrum’a katmış olduğu, bizlere öğretmiş olduğu değerlerdendir. Halikarnas Balıkçısı Bodrum’a sürgüne geldi aslında. Biz balıkçıyı tanıyarak neler yapmış olduğunu, daha doğrusu Bodrumun nasıl bir süreçten geçtiğini anlamış da oluyoruz. Halikarnas Balıkçısı Bodrum’a geldiğinde Bodrum sürgün kasabasıydı. Sürgüne diye gönderilen bir yer. Ama şu anda geldiğimiz nokta insanların ödüllendirilip buraya gönderildiği bir yer. Cevat Şakir yaptıklarıyla Bodrum’un dünya turizminde cazibe merkezi olmasında katkı sağlamıştır. Bodrumumuzun dünya markası olmasında onun da emeği ve katkısı vardır. En önemli katkılarından bir tanesi de mavi yolculuk. Mavi yolculuğu arkadaşlarıyla beraber ilk başlatan kişi olmasıdır. Bu da bugün deniz turizminde hem acentelerimizin hem de yatlarımızın en büyük kazanç kapısıdır. Bunun da yaşatılması gerektiğini kendisi hem yazılarında hem makalelerinde anlatmıştır. Balıkçı buraya sürgüne geldiğinde komutan ona izin veriyor, kendisi de Bodrum Belediyemize bahçıvan olarak katkı sağlıyor. Bugün bu begonviller varsa, okaliptüsler, ılgın ağaçları varsa onun yurt dışından buraya getirmiş olduğu tohumlar sayesindedir. Biz Cevat Şakir’in bize yüklediği görevin hem bilincinde hem farkındayız ve bizden sonraki kuşaklara da onu öğreterek ilelebet onu anmaya, ilkelerini yaşatmaya devam edeceğiz. Bodrum Belediyesi olarak Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon adına burada söz aldım. Biz olduğumuz sürece Halikarnas Balıkçısını, Bodrum’a yaptığı katkıları, getirdiği değerleri anmaya, anlatmaya ve Halikarnas Balıkçısını yaşatmaya devam edeceğiz. Bodrum Belediyesi olarak burada olmaktan çok mutluyuz, katkı koymaktan çok mutluyuz. Sizlere de katıldığınız için Belediye Başkanım Mehmet Kocadon adına teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.”

Törene katılanlar Cevat Şakir Kabaağaçlı ile ilgili anıları ve hikayeleri anlatarak duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Ardından Hüseyin Boyacı İlkokulu öğrencileri Halikarnas Balıkçısı ile ilgili kısa bir tiyatral sahne sergiledi.

Tören konuklara aşure dağıtılmasıyla sona erdi.

Yorumlar

yorumlar

Güncel

Kuşadası Basını’nın acı kaybı

Bu haber

yayınlandı

Editör

KUŞADASI’NDA ÇEŞİTLİ YEREL VE YAYGIN BASIN KURULUŞLARININ MUHABİRLİĞİNİ VE KAMERAMANLIĞINI YAPAN CENGİZ KAVAS (48) HAYATINI KAYBETTİ

Türkmen Mahallesi’ndeki evinde dün gece aniden fenalaşan Cengiz Kavas, eve çağrılan ambulansla Kuşadası Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Bir süredir panik atak rahatsızlığı olduğu belirtilen Kavas, yapılan tüm müdahalelere rağmen sabaha karşı hayatını kaybetti.
Evli ve 2 çocuk babası Cengiz Kavas’ın naaşı otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Kuşadası basınının sevilen simalarından biri olan Kavas’ın ölümü büyük üzüntüye neden oldu.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Hükümlüler hem spor yapacak, hem de meslek sahibi olacak

Bu haber

yayınlandı

Editör

SÖKE’DE DENETİMLİ SERBESTLİK KAPSAMINDA BULUNAN HÜKÜMLÜLERİN MESLEK EDİNMELERİ VE SPORTİF FAALİYETLERE KATILIMINI SAĞLAMAK AMACIYLA PROTOKOL YAPILDI 

Söke Denetimli Serbestlik Müdürlüğü konuyla ilgili olarak, Söke Kaymakamlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi (TAYEM), İş Kurumu İlçe Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile protokol yaptı.

İmzalanan protokol ile Söke Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde dosyası bulunan yükümlülere yönelik açılacak mesleki eğitim kurslarının uygulanması ve hükümlülerin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tesislerinden yararlandırılmaları kararı alındı.

Adalet Bakanlığı’nın başlattığı proje ile toplum içinde denetim ve takibi yapılan yükümlülerin ve ailelerinin özellikle madde kullanımı olanların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması, toplumla bütünleşmelerinin desteklenmesi, olumlu sosyal davranışlarını geliştirerek uyumlu birer birey olmalarının sağlanması amaçlanıyor.

(HÜSEYİN IŞIK)

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

Bu haber

yayınlandı

Editör

Bir süredir yoğun bakımda tedavisi devam eden Türk tiyatro ve sinema oyuncusu 74 yaşındaki Ayşen Gruda hayatını kaybetti.

Ünlü sanatçının tedavi gördüğü Kağıthane Derindere Hastanesi’nden az sonra resmi bir açıklama yapılacak..

Basın mensupları yapılacak açıklama için hastaneye davet edildi:

Değerli Basın Mensupları,

Türk Sinema ve Tiyatrosunun Duayen isimlerinden Sevgili Ayşen Gruda’nın sağlık durumundaki önemli gelişmeler nedeniyle basın açıklaması 23 Ocak 2019 Çarşamba 15.30’da hastanemizde yapılacaktır.

Bu arada Arzu Film Ayşen Gruda anısına az önce bir video yayınladı, videoyu aynen yayınladık…

Türk Sinema ve Sanat Camiasının başı sağolsun, çok önemli bir değeri kaybetmiş bulunuyoruz…

ÜMİT YEŞİLDAĞ

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Aydın Yaylaköy’e sürpriz kar yağışı!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Yaylaköy’de gece başlayan kar yağışı, mahalle sakinlerine ve restoranlar bölgesine gelenlere güzel bir sürpriz oldu.

Akşam saat 20.00 sıralarında başlayan kar yağışı gece yarısına kadar devam etti.

Kar yağışının başlamasıyla birlikte dışarıya çıkan büyük küçük herkes yıllar sonra yağan karın tadını çıkardı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Karabağlar’da sokak kedilerine sıcak yuva

Bu haber

yayınlandı

Editör

İzmir’in Karabağlar Belediyesi, sokak kedilerinin daha sıcak ortamlarda barınması ve hijyenik ortamlarda yaşamlarını sürdürebilmesi için parklara kalıcı kedi evleri montajına başladı. Ahşaptan yapılan kedi evleri hayvanseverlerin de beğenisiyle karşılandı.

Yaptırılan kalıcı kedi evleri, ilçede bulunan parklara etap etap takılmaya başlandı. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da Uzundere Hayvan Barınağı’na gelerek kedi evlerini yakından inceledi. Hayvansever yönüyle de bilinen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitop, ziyaret sırasında barınakta kalan kedi ve köpekleri sevdi, Veteriner İşleri Müdürü Murat Aras’tan yapılan kedi evleri ile ilgili bilgi aldı.

Havaların çok soğuk olduğunu, hazırlanan kedi evleri sayesinde birçok kedinin bu evlerden faydalanacağına dikkat çeken Başkan, “Aynı zamanda parklarda oluşan görüntü kirliliğinin de önüne geçilecek. Kalıcı kedi evi projemizi uygun olan tüm parklara monte etmek için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

İşçiler tarafından ilçedeki parklara özel olarak montajı yapılan kalıcı kedi evleri hayvanseverlerin de beğenisini kazandı. Parklarda bulunan kediler kısa sürede evleri benimseyerek yeni evlerinde yaşamaya başladı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

KALENDER ÇİZİYOR

Advertisement

Son Haberler

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement
Advertisement

Günün Manşetleri

Advertisement
Advertisement

Facebook

Trend Haberler