Connect with us

Ekonomi

Emekliler temmuz zammına kilitlendi

Bu haber

yayınlandı

Milyonlarca emekli, her yıl iki kez yapılan zammın ikincisinin ne kadar olacağını merakla bekliyor. Enflasyon oranının yüksek çıkmasıyla beklenti daha da arttı…

İlki Ocak ayında yüzde 5.69 olarak yapılan zammın ikincisi Temmuz’da gerçekleşecek. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından ilk altı ay verilerine bakılarak yılın ikinci zammı da belirlenecek.

T24’ün haberine göre; Merkez Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı beklenti anketinde de Haziran enflasyonu için yüzde 0.82 tahmini yer aldı. Bu tahmin gerçekleşirse ilk 6 aylık enflasyon, yani SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7.27 olacak. Memur emeklilerine de yüzde 3.5’lik toplu sözleşme artışına ilaveten yüzde 3.27 enflasyon farkı oluşacak. Halen en düşük memur emeklisi aylığı bin 978 lira seviyesinde bulunuyor. Yüzde 6.77’lik artış bu maaşı 2 bin 111 lira 95 kuruşa yükseltecek.

Bağ-Kur esnaf emeklilerinde ise taban maaş bin 405 lira seviyesinde bulunuyor. Bu maaş zam oranı yüzde 7.27 olursa, bin 507 lira 14 kuruşa çıkacak. Yüzde 7.27’lik artış Bağ-Kur tarım emeklilerinin de 988,91 lira olan en düşük maaşı bin 60 lira 80 kuruşa ulaşacak. Zam oranı yüzde 7.27 olursa en düşük maaş 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda bin 569 lira 63 kuruştan bin 683 lira 74 kuruşa, 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda 935,60 liradan bin 3 lira 61 kuruşa yükselecek.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Milyonların beklediği haber geldi: Maaşlar artıyor

Bu haber

yayınlandı

Editör

Maliye Bakanlığı yaptığı duyuruda “Enflasyon farkıyla birlikte en düşük memur maaşı 3 bin 133 liraya, en düşük memur emekli aylığı 2 bin 149 liraya yükseldi” dedi.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz’da alacak.

BAKANLIK, ZAM ORANLARINI AÇIKLADI

Temmuz ayında kamu görevlileri ile memur emeklilerine yüzde 8,65, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 9,17 oranında artış yansıtılacak. Maliye Bakanlığı, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde Temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 8,65, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 9,17 oranında artış sağlandığını açıkladı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Enflasyon verileri açıklandı, dolar sert yükseldi

Bu haber

yayınlandı

Editör

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, dolar/TL kurunda sert yükseliş gerçekleşti.

Rakamlar açıklanmadan önce 4.62 civarında olan dolar kuru, 4.6884’e kadar yükseldi.

Enflasyon, haziran ayında yüzde 2,61 artarken, yıllık bazda yüzde 15,39 olarak gerçekleşti.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Sigaraya zam geldi

Bu haber

yayınlandı

Editör

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde politika değişikliğine gidildi…

Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli 3 sayılı listenin “B” cetvelinde yer alan tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde politika değişikliğine gidilirken tütün ürünlerinin vergileme yapısında değişiklik yapıldı.

UCUZ SİGARALARA 1 TL ZAM

Buna göre tütün ürünlerinde nispi vergi yüzde 2,25 puan indirilirken, maktu vergi ve asgari maktu vergi tutarları 0,96 ila 9,5 kuruş aralığında arttırıldı. Düzenleme ile yüksek fiyattan satılan sigaralar etkilenmezken ucuz sigaralara 1 lira zam gelmiş oldu.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Kiracılara ve ev alacaklara müjdeli haber!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile Emlak komisyonuna resmen sınırlama geldi.

Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamayacak.

Hürriyet’ten Gülistan alagöz2ün haberine göre, alıcı ve satıcı yüzde 2-2 şeklinde ödeme yapacak. Bu düzenlemeden önce bir gayrimenkulün satışında emlakçıya satıcı ve alıcı ayrı ayrı yüzde 3 komisyon ödüyordu. Buna bir de KDV ilave ediliyordu.

Kiralamada ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si talep ediliyordu. Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Dolar şimdi de füze gibi düşüşe geçti!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Dolar 4.45’in altını gördü. Düşüş eğilimini sürdüren dolar kuru öğleden önce ekonomistlerin kritik olarak gördüğü 4.50 seviyesinin altına indi.

Kur, günün ikinci yarısında ABD büyüme rakamının beklentilerin altında gelmesi ile 4.45 seviyesinin altını gördü.

Düşüş eğilimini sürdüren dolar kuru öğleden önce ekonomistlerin kritik olarak gördüğü 4.50 seviyesinin altına indi. Kur, günün ikinci yarısında ABD büyüme rakamının beklentilerin altında gelmesi ile 4.45 seviyesinin altını gördü.

İtalya’daki siyasi kriz küresel finans piyasalarında baskı yaratırken, TCMB’nin adımları sonrası olumlu havanın devam ettiği dolar/TL gücünü koruyor.

Dün 4.54 seviyelerine kadar gerileyen dolar kuru, bu sabah 4.53 seviyelerinde güne başladıktan sonra 4.50 seviyesinin altına geriledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Twitter üzerinden paylaştığı mesajlar sonrasında günün ilk yarısında 4.53 seviyesine kadar gerileyen kurda öğleden sonra düşüş hızlandı. Kur ABD verisi açıklanması sonrası 4.4478 seviyesine kadar çekildi. Euro/TL ise dolara paralel 5.1780 seviyesini gördü.

Dolar/TL saat 15.38 itibariyle 4.4622 seviyesinden işlem görürken, euro/TL 5.1907 seviyesinde yer aldı.

Analistler, 4.50’nin altında kalması halinde kurda düşüşün hızlanabileceğini ve 4.40, ardından 4.30 seviyelerinin hedefleneceğini düşünüyor.

Dünya

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Radyo Dinle

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

En çok okunanlar

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler