Connect with us

Ekonomi

Emekliler temmuz zammına kilitlendi

Bu haber

yayınlandı

Milyonlarca emekli, her yıl iki kez yapılan zammın ikincisinin ne kadar olacağını merakla bekliyor. Enflasyon oranının yüksek çıkmasıyla beklenti daha da arttı…

İlki Ocak ayında yüzde 5.69 olarak yapılan zammın ikincisi Temmuz’da gerçekleşecek. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından ilk altı ay verilerine bakılarak yılın ikinci zammı da belirlenecek.

T24’ün haberine göre; Merkez Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı beklenti anketinde de Haziran enflasyonu için yüzde 0.82 tahmini yer aldı. Bu tahmin gerçekleşirse ilk 6 aylık enflasyon, yani SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7.27 olacak. Memur emeklilerine de yüzde 3.5’lik toplu sözleşme artışına ilaveten yüzde 3.27 enflasyon farkı oluşacak. Halen en düşük memur emeklisi aylığı bin 978 lira seviyesinde bulunuyor. Yüzde 6.77’lik artış bu maaşı 2 bin 111 lira 95 kuruşa yükseltecek.

Bağ-Kur esnaf emeklilerinde ise taban maaş bin 405 lira seviyesinde bulunuyor. Bu maaş zam oranı yüzde 7.27 olursa, bin 507 lira 14 kuruşa çıkacak. Yüzde 7.27’lik artış Bağ-Kur tarım emeklilerinin de 988,91 lira olan en düşük maaşı bin 60 lira 80 kuruşa ulaşacak. Zam oranı yüzde 7.27 olursa en düşük maaş 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda bin 569 lira 63 kuruştan bin 683 lira 74 kuruşa, 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda 935,60 liradan bin 3 lira 61 kuruşa yükselecek.

Yorumlar

yorumlar

Ekonomi

Dolar fırsatçıları Ege7Gün peşinizde!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Takvim Gazetesinin başlattığı “DOLAR FIRSATÇILARI TAKVİM PEŞİNİZDE” kampanyasına Ege7Gün.Com olarak Ege Bölgesinde bizler de destek veriyoruz ve “DOLAR FIRSATÇILARI EGE7GÜN DE PEŞİNİZDE” diyerek vatandaşlarımızın kazıklanmasına fırsat vermiyoruz!..

KÖKÜNE KADAR KAZIKLANMAYIN

Doları bahane edip zam yapanları 0256 213 04 10 numaralı telefona iletin, haber sitemizde, radyomuzda ve Web TV’mizde bunları teşhir edelim…

Bu daha başlangıç ayağınızı denk alın fırsatçılar PEŞİNİZDEYİZ!..

DOMATES FİYATLARINDA KİRLİ OYUNLAR

Soğan ve patates fiyatlarının geçtiğimiz seçimden önce füze gibi çıkışa geçerek kg. fiyatının bazı bölgelerde 20 TL’ye kadar çıktığı gibi şimdi de domates fiyatları üzerinde oynanan kirli oyunlar sahneye kondu…

ŞİMDİ DE DOMATES FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ!..

Marketlerde 5-8 TL, semt pazarlarında ise en ucuzu 3-5 TL‘den satılmaya başlanan domates fiyatları da soğan-patates gibi yükselmeye başladı…

DOMATES ÜZERİNDE OYNANAN KİRLİ OYUNLARA DUR DEYİN

Bu daha başlangıç ayağınızı denk alın ve vatandaşı canından bezdirmeyin, fırsatçılar biz de PEŞİNİZDEYİZ!..

 

ZAMCILARI BİZE BİLDİRİN: 0256 213 04 10

VEYA VATSAP’TAN MESAJ ATIN: 0553 644 59 38

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Dev seramik fabrikasında üretim durdu!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde Yıldızlar SSS Holding A.Ş’ye bağlı Seramik Fabrikasında doğal gaz ve elektriğin kesilmesi ile birlikte üretim durdu.

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde büyük yatırımlarla kurulan Yıldızlar SSS Holding A.Ş’ye bağlı Seramik Fabrikasında doğalgaz ve elektriğin kesilmesi ile birlikte üretim durdu. İşçiler ücretsiz izne gönderildi. Yaklaşık 900’e aşkın işçinin çalıştığı Yıldızlar SS Holdinge ait fabrikada geçtiğimiz hafta başında borcun ödenmemesi üzerine gaz vanası kapatıldı.

BOTAŞ, kendi ana bayisi olan firmanın borcunu ödememesi üzerine; taşıyıcı firma KARGAZ’a gaz arzının durdurulmasını istedi. KARGAZ’a bağlı ekipler fabrikaya gelerek gaz akışını durdurdu. Ardından fabrikada elektrikler de borca bağlı olarak kesilince fabrika terk edilmiş kasaba görüntüsüne büründü. Fabrika yönetimi tarafından yıllık izinleri olan işçiler izne, izni olmayan işçiler ücretsiz izne gönderildi. Fabrika ile ilgili belirsizlik ise halen sürüyor.

Öte yandan fabrikanın üretim kapasitesini düşürerek işçi sayısını 500’e kadar indireceği şeklindeki halk arasındaki söylentiler işçiler arasında huzursuzluk yaşanmasına neden oluyor. Sorunun özellikle okulların açıldığı döneme denk gelmesi ise fabrika işçilerini kara kara düşündürüyor. Halk büyük umutlar bağlamıştı Fabrika çalışmaya başladığında 5 bin kişinin istihdam edileceği söylenmiş, yöre insanı fabrikaya büyük umutlar bağlamıştı. Ancak fabrika çalışmaya başladıktan sonra inişli çıkışlı bir ivme göstermişti.

İşçi maaşlarını zamanında ödeyememiş, bir çok sorunla karşılaşılmıştı. Fabrikada çalışan işiler defalarca D-100 Karayolunu kapatmış, Kurşunlu’ya kadar yürüme eyleminde bulunmuştu. Maaşsız izne çıkartılan yüzlerce işçi fabrikadaki işinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Yıldızlar SSS Holding; seramik, madencilik ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Holding, kendi bünyesindeki madenleri çıkarıp zenginleştiren sanayi tesislerine de sahip. Endüstriyel hammadde kaynakları, grup şirketlerinden Söğütsen Seramik Sanayi’nin fabrikalarında yer ve duvar karosu olarak değerlendirilip piyasaya sunuluyor.

Kaynak: Çankırı Postası

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Bölgemizde USD hegamonyası bitiyor!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Türkiye-Rusya-İran, yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda anlaştı. İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran’ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda mutabık kaldığını söyledi.

Himmeti, basına yaptığı açıklamada, yakın bir gelecekte Türkiye ve Rusya Merkez Bankalarının yöneticileriyle bir araya geleceklerini ve mutabık kalınan hususların hızlıca uygulamaya geçmesini temenni ettiklerini ifade etti.

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Suriye konulu zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla verimli görüşmeler yaptıklarını aktaran Abdunnasır Himmeti, petrol, gaz ve temel ürünlerin alışverişi ile bankacılık konularında uzlaşı sağlandığını kaydetti.

Himmeti, 3 ülkenin de ticarette doların devre dışı bırakılması konusunda hemfikir olduğunu, Türkiye-Rusya-İran’ın kendi para birimleriyle ticaret yapacağını ve belirlenen kur üzerinden işlem yapılacağını vurguladı.

Bu arada Himmeti, geçen ay İran’da petrol dışı ihracattan sağlanan 2 milyar 500 milyon dolar tutarındaki gelirin, temel ürünler ve fabrikalara hammadde ithalatı için düşük kurdan ithalatçılara tahsis edildiğini, bundan sonra da serbest piyasada 16 bin tümen olan avroyu ithalatçılara 9 bin tümenden satacaklarını açıkladı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Dolardaki hızlı düşüş sürüyor; 6.2 liraya kadar geriledi!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Dolar Ne Kadar, Kaç TL? Doların bugünkü alış kuru 6,2, 108 TL, satış kuru 6,2,118 TL’dir. Dolar kuru en son 8.9.2018 23:57:38 tarihinde güncellenmiştir. Bu dolar kuru verileri doğrultusunda 1 Dolar 6,2118 Türk Lirasına karşılık gelmektedir. Dolar kuru ile ilgili en güncel gelişmeleri ve haberleri sitemizin Dolar Kuru sayfamızdan bulabilir, kaç dolar kaç TL veya ne kadar eder merak ediyorsanız yukarıda istediğiniz rakamı girerek bakabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Tedbirler sonuç verecek! Kamuda tasarrufa büyük destek

Bu haber

yayınlandı

Editör

Hükümetin uygulamaya başladığı kamuda tasarruf tedbirlerine destek çığ gibi büyüyor. Tedbirlerin sonuç vereceğini kaydeden siyasiler, kamu harcamalarının kısılmasının; yatırımlara öncelik verilmesinin ülkeyi ayağa kaldıracağı görüşünde birleşiyor.

Ekonomi yönetimi kamu harcamalarında tasarruf için düğmeye bastı. Bu çerçevede Hazine ve Maliye Bakanı Berak Albayrak’ın harcamaların envanterinin çıkarılması, kamu kurumlarına masrafları kısma talimatlarını vermesi takdir topladı. Yeni Akit’e konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü, AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdullah Nejat Koçer, “Ülkemizin ekonomisini sağlam temellere dayandırmak gerekiyor. Bunun için de gerekli adımlar atılıyor. Açıklanan tasarruf tedbirlerinin sonuç vereceğine; ülkemizin ekonomisine katkı sunacağına sonsuz inancım var” dedi.

ÇALIŞMALAR MEYVE VERECEK

En önemli görevlerinin ekonomiyi canlı ve dirençli kılmak olduğunu kaydeden Koçer, şunları söyledi: “Mali konularda yapılan çalışmaları tekrar gözden geçirmek ve yapılan hataları bir daha tekrarlamamak gerekiyor. Alınan tasarruf tedbirleri ülkemiz için başarılı bir çalışma olacaktır. Malum dış güçlerin ülkemize uyguladığı siyasi ve ekonomik baskıları, milletimizin dik duruşuyla bertaraf etmeyi başardık. Kuşkusuz, Hazine ve Maliye Bakanımız Berak Albayrak’ın yaptığı bu çalışma da milletimizin refah düzeyi için gereklidir. İnşallah atılan adımlar en kısa sürede meyvesini verecek ve ekonomimizin gücüne güç katacaktır.

EKONOMİ GÜÇLENECEK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da kamuda tasarrufun gereklilik olduğuna işaret ederek, “Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak tarafından kurumlarımıza bağlı araçların tam listesi istendi. Bu uygulama ile gereksiz araç masrafı ve yakıt israfından kurtarılacak olan kurumlarımız yatırımlara daha fazla bütçe ayırıp çalışmalarını daha hızlı tamamlayacaktır. Atılan her adım ülke ekonomisini daha da güçlendirecektir” şeklinde konuştu.

İŞTE ÖNLEMLER

Kamuda yüzde 30 tasarruf hedefleyen hükümetin alacağı önlemler şu şekilde:

l Kamu harcamaları frenlenecek.

l Birleşen bakanlıklarda, fiziki mekânların daha verimli kullanılması için çalışma yapılacak. İhtiyaç fazlası olanların satışı ya da kiralanması söz konusu olacak.

l Lojmanların ve sosyal tesislerin satışı ele alınacak.

l Kamu araçlarının sayısı azaltılacak.

l Kamu nakit varlıklarının tek elden yönetilmesi ve verimliliğini sağlayacak olan tek hazine hesap uygulamasının yaygınlaştırılmasıyla alakalı yasal düzenlemelerin hayata geçirilecek.

DÜNYA KENDİNİ KORUMALI

Hazine ve Maliye Berak Albayrak dünyanın kendini ABD’nin ekonomik gücünden koruması gerektiğini dile getirdi. Albayrak,  Washington yönetiminin siyasi nedenlerle yaptırım uyguladığı tek ülkenin Türkiye olmadığını belirterek, “Ülkemize yapılan saldırı, ekonomik gücün siyasi bir silah olarak şuursuzca kullanılmasının küresel risklere yol açabileceğini ortaya koymaktadır. Şu aşamada diğer ülkeler Türkiye ile birlikte hareket ederek, yapay krizlere karşı ortak bir strateji geliştirmeli” ifadelerini kullandı.

ABD’nin saldırılarının Türkiye’nin ekonomisinin güçlü temellerini ortaya koyduğunun altını çizen Albayrak,  “Negatif propaganda ve finansal sistemine yapılan saldırılar karşısında gücümüzü ortaya koyduk. TL’de geçen ay yaşanan değer kaybına, hiçbir ekonomik göstergenin ya da makroekonomik verinin neden olmadığını vurgulamak da önemli” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Web TV

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler