Connect with us

Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Dolar’ın ateşini düşürdü!..

Bu haber

yayınlandı

TCMB’nin ‘gerekli adımlar atılacak’ mesajının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB Başkanı Çetinkaya ile bir araya geleceği haberi doların ateşini düşürdü. Dolar piyasaya peş peşe yansıyan gelişmelerin ardından 4.50’den 4.40’a geldi. Kur, ilk tepkinin ardından 4.42-4.43 bandında dengelendi.

Bugün 4.50’yi aşarak yeni tarihi zirvesine ulaşan dolar/TL’deki hareketlilik ‘Merkez Bankası’ etkisiyle arttı. TCMB’den gelen kısa açıklama ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB Başkanı Çetinkaya ile bir araya geleceği haberi, doların ateşini düşürdü. 4.50’den 4.4070’e kadar inen kur, 4.43’ün üzerinde…

Dolar rekor serisini bugün de sürdürdü ve 4.5011 ile zirvesine ulaştı. Türk Lirasında yaşanan değer kaybı devam ederken, piyasada gözler Merkez Bankası’na çevrilmiş durumdaydı. Piyasalar, 7 Haziran öncesi Merkez Bankası’ndan bir hamle gelip gelmeyeceğini merak ediyordu.

Dolardaki rekorların ardından öğlen TCMB’den piyasaya kısa bir mesaj geldi.

Merkez Bankası, piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini bildirdi. TCMB, twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır” ifadesini kullandı.

Açıklamadan kısa bir süre önce 4.5011 ile tarihi zirvesini yenileyen dolar/TL, açıklamanın ardından ilk tepki olarak 4.45 seviyesine geriledi.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile bir araya geleceği bildirildi. Çetinkaya ve Erdoğan arasında gerçekleştirilecek toplantıya Maliye
Bakanı Naci Ağbal, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kalkınma
Bakanı Lütfi Elvan da katılacak.

Bu gelişmenin ardından düşüşünü hızlandıran kur, 4.4070 seviyesine kadar indi.

Dolar, bu hızlı gelişmelere verdiği ilk tepkinin ardından 4.42-4.43 bandında dengelendi.

Kaynak: Dünya

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Merkez Bankası’ndan Döviz’e yeni hamleler

Bu haber

yayınlandı

Editör

Merkez Bankası’nın dün akşam olağanüstü toplanarak faizde 3 puan artışa gitmesi sonrası dolarda sert düşüş görüldü. Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolar/TL 4,54’e kadar düştükten sonra bugün 4,7’ya kadar yükseldi.

Piyasalar kapandıktan hemen sonra Merkez Bankası’ndan yeni bir açıklama geldi. Açıklamada “Daha fazla döviz satılacak. İhaleler yoluyla vadeli döviz satım pozisyon tutarı 6,15 milyar dolardan 8 milyar dolara yükseldi. 2018 yılında vadeli döviz satım tutarında üst sınır 10 milyar Dolar olarak belirlendi” ifadelerine yer verildi.

DOLAR DÜN 4,92’Yİ GÖRMÜŞTÜ

Dünkü kararın ardından Dolar 4,55’in altına kadar gerilemişti. Dolar dün gün içinde 4,92’yi aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyini görmüştü. Avro/TL de 5,49 civarında hareket ediyor. avro dün 5,76’yı aşarak rekorunu tazelemişti. Kurdaki aşırı oynaklık sonrasında olağanüstü toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranını yüzde 13,50’den 16,50’ye yükseltirken, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8’de sabit tuttu. Merkez Bankası’nın bundan sonraki ilk olağan toplantısı 7 Haziran’da olacak. Merkez Bankası’ndan bu toplantıda da yeni bir adım gündeme gelebilir.

ULUSLARARASI PİYASALARDA DA GERİLEDİ

Uluslararası piyasalarda Dolar Fed’in çok sert olmayan son toplantı tutanakları ve Trump’ın ithal otomobillere yeni gümrük vergileri getirme tehdidinin ardından ivme kaybetti. Dolar endeksi Fed tutanaklarının yayınlanmasından önce gördüğü beş ayın zirvesi olan 94.195 seviyesinden 93.865’e geriledi.

Avro/dolar paritesi 1,1676 ile 6,5 ayın en düşük düzeyini gördü. Fed’in dün akşam yayınlanan son toplantı tutanaklarına göre politikayapıcıların çoğu Mayıs ayı toplantısında, ABD’nin ekonomik görünümünün bozulmadan kalması halinde, bir diğer faiz artırımının yakında gerekli olabileceğini belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Dolar; Aydın havası gibi sürekli değişiyor!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Dolar/TL’de sert dalgalanma, yükselişini sürdüren dolar/TL bugün 4.9270 seviyesine kadar çıktı. Kur ardından 4.82 seviyelerine geriledi. TL’nin bugünkü kaybı yüzde 3’ün üzerinde.

Türk Lirasında değer kaybı hız kesmiyor. Dün gün içerisinde 4.66 zirvesine çıkan ardından sınırlı da olsa gevşeyen dolar/TL, bugün yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

Güne 4.76 seviyesinden başlayan dolar/TL, saat 11.02’de 4.9270 seviyesine çıktı. Euro/TL ise aynı dakikalarda rekorunu 5.7694 seviyesine taşıdı.

Dolar 11.13 itibariyle dolar/TL 4.8282 seviyesine, euro/TL 4.6512 seviyesine çekildi.

Aynı dakikalarda Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, yüzde 1’in üzerinde kayıpla 102.276 puandan işlem gördü.

Bu arada Euro/Dolar paritesi 1.17 ile son 6 ayın en düşük seviyesini gördü.

TCMB’nin ne zaman aksiyon alacağı merak ediliyor
Bankacılar TL’deki değer kaybının nedenini devam eden siyasi ve ekonomik endişeler ile faiz politikalarına bağlarken, benzer para birimlerinden negatif ayrışma trendi de her geçen gün kuvvetleniyor.

Bankacılar TCMB’den ve ekonomi yönetiminden son dönemde kaybolan güveni yeniden tesis edecek bir adım veya adımlar beklediklerini belirtiyor.

Birçok bankacı TCMB’nin 7 Haziran’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında “hatırı sayılır” bir faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakarken, bazı bankacılar TCMB’nin bu
tarihi de beklemeden bir adım atmak durumunda kalabileceğini belirtiyor. TCMB’den 7 Haziran’dan önce faiz artışı beklentisi TL’nin değer kaybettiği her geçen gün kuvvetleniyor.

TCMB’nin de yakından izlediği zimmi oynaklık endeksi TCMB’nin hatırı sayılır bir sıkılaştırma gerçekleştirdiği 2017 Ocak ayında görülen ve 24.80 seviyesine gittikçe yaklaşıyor.

DÜNYA

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Aydın’da Çarşı-Pazar biraz ucuzladı!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Havaların ısınmasıyla birlikte Aydın ili içerisinde yetiştirilen meyve, sebze ve diğer ürünlerin pazarlarda satılmaya başlamasıyla, marketlerde artan fiyatlar semt pazarlarında hem daha ucuzladı, hem de taze olarak tezgahlarda yerini aldı!..

En fazla harcama kalemi olan gıda ürünlerinin fiyatları Aydın Semt pazarlarında bir hayli geriledi, köylerde yetiştirdikleri organik ürünleri pazarda satmaya gelen üreticiler artan fiyatlarla boğuşan vatandaşa rahat bir nefes aldırdı!..

Aydın Soğukkuyu ve Zafer Mahallesi’nde  mevkiinde kurulan semt pazarlarında ortalama fiyatlar şu şekilde:

Domates: 1 Kg, 1,5-3 TL arasında
Biber: 1 Kg, 2-4 TL arasında
Patlican: 1 Kg, 2-4 TL arasında
Papaz Erik: 1 Kg, 2-4 TL arasında
Çilek: 1 Kg, 3-4 TL araında
Kiraz: 1 Kg, 5-10 TL arasında
Organik Köy yumurtası: 1 adet, 70-100 Krş. arasında
Zeytin: 1 Kg, 1-20 TL arasında
Patates: 1 Kg, 1,5-2,4 TL arasında
Soğan: 1 Kg, 75 Krş-1,5 TL arasında
İncir: Kuru incir fiyatları ise KG: 15-50 TL arasında
Zeytinyağı: 1 Lt- 10-15 TL arasında

Şeklinde değişerek satışa sunuluyor…

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Tamam dersek tekrar bu hale gelirmiyiz?..

Bu haber

yayınlandı

Editör

A Haber geçtiğimiz akşam 1999 öncesi Türkiye’nin halini gözler önüne seren, içler acısı manzaraları belgesel şeklinde ekranlarına taşıdı!..

Maaş ve ilaç kuyruğunda, bankaların kapılarında, o dönemin 100-200 USD’sine tekabül eden (şu anda emekli maaşları son ikramiyelerle birlikte ortalama 600-700 USD’ye
tekabül ediyor) emekli maaşlarını almak için bekleşen, soğuktan üşüyen, hasta ve yaşlı insanların dramını hatırlattı bizlere!..

Bunun dışında hastanede doktor yüzü görebilmek için saatlerce bekleyen, doktoru görse de doğru-dürüst muayene olamayan, ameliyat olmak için aylarca, bazen yıllarca
sonrasına gün verilen yılları bir kez daha hatırladık…

Doktor kuyruğundan kurtulup ilaç reçetesini ellerine alanlar, bu defa ilaç peşine düşerek ilacını da almak için bir gece öncesinden kuyruğa giriyordu…

Türkiye’nin can damarı İstanbul çöp dağlarına teslim olmuş, trafik arap saçına dönmüş, insanlar açbilaç ekmek peşinde koşturuyordu…

Ege7Gün olarak bizler önümüzdeki seçimi çok önemsiyoruz ve Aydınlılardan da ricamız, aklı selimle hareket etmeleri, Aydın’ın özellikle hava kirliliği, su gibi yaşamsal önem taşıyan
sorunlarını unutmadan, çocuklarımızın, ana-babamızın hastalıklarını, tedavilerini de düşünerek oy kullanmalarıdır…

Sözün Özü: Muharrem İnce ve ittifak ortaklarının bu ülkeyi daha iyi hale getirebileceğine gerçekten inanıyorsanız oy veriniz!..

KEDİ-KÖPEK İÇİN TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRANLAR!..

Bir kedinin katledilmesi, kesilmesi, öldürülmesi gibi insanlık dışı olaylar için tüm Türkiye’yi ayağa kaldıranlar neredesiniz?

Haldun Haşmet Aysan’ın ortaya çıkardığı Aydın Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağındaki olayları neden görmezlikten geliyorsunuz?

Aydın’da yaşanan toplu köpek ölümleri şu ana kadar hiçbir ulusal medyada yer bulmadı, özellikle Sözcü, Cumhuriyet ve Hürriyet Gazetelerinin bu konuda çok hassas olduğu ve haber atlamadığı bilinen bir gerçek olarak karşımızdayken sessiz kalınması ise akıl alır gibi değil!..

Saygılarımızla
ege7gün.com

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Hükümetten ters köşe: Benzin ve mazotta indirim!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Hükümetten beklentilere ters köşe, benzin ve mazota bugün zam beklenirken indirim haberi geldi, benzin 5, mazot 7 kuruş ucuzladı…

EPDK’nın dağıtım firmaları ile görüşerek akaryakıt ürünlerinde zam yapmalarını önlediği ve indirime ikna ettiği belirtiliyor.

Akaryakıt ürünleri, Brent petrol ve dolar fiyatları baz alınarak fiyatlanıyor.

Brent petrolün varil fiyatı bugün 77 doların üzerine çıkarak 2014 yılı Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Dolar kuru ise 4,40 liraya dayandı ve tarihi rekor kırdı.

Dolar ve petrolde bu şekilde bir yükseliş yaşanırken, az önce benzinin litresinde 5; motorinin litresinde ise 7 kuruşluk bir indirim geldiği haberi ajanslardan geçti.

Mevcut piyasa şartlarında hem benzin hem de motorinde litre bazında 15 – 20 kuruşluk zam olması gerekiyordu.

Konuya yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dağıtıcı firmalarla görüşerek inisiyatif kullanmalarını sağladı ve zammın önüne geçti.

Dağıtıcı firmalar iyi niyet göstergesi olarak bir de indirime gitti.

DÜNYA

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Radyo Dinle

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

En çok okunanlar

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler