Connect with us

Genel

Ben sadece olduğum kadarım!..

YEŞİM AKINCI

Bu haber

yayınlandı

Yüzüme “abla” deyip, ardımdan cinsel fanteziler kuran erkeklerin namus kriterlerine göre namussuz olabilirim; ama saatlerce gitar çalıp, bir çay parası bile kazanamayan bir sokak müzisyenine sokulup, “oynak bir şeyler çalsana” demiş ve o çalarken gönlünce dans edip, sonra para kutusunu seyircilere uzatarak, o müzik emekçisinin birkaç gün geçinebileceği kadar para toplamış ve müzisyene gülümseyerek “hoşçakal can” deyip basıp gitmiş bir kadın olarak namuslu olduğumu düşünüyorum bayım!

Üzgünüm bayım; ne evlenilecek bir kadınım, ne de eğlenilecek bir kadın! Beraber çay demleyip, beraber dertleşebiliyorsak, beraber dere tepe gezip, beraber bir sokak kedisini sevebiliyorsak, beraberce geçirdiğimiz zaman dilimlerine, bir başımıza, özgürce geçirebileceğimiz zaman dilimleri ekleyebiliyorsak, ben buna bölüşmek diyorum. Ben bölüşülecek bir kadınım bayım ve bu durumun sana uyması yetmez; senin de bölüşülecek bir adam olduğunu duyumsamam gerekir.Bölüşebilen bir kadın olarakAltslu olduğumu düşünüyorum bayım!

Hiçbir evin ve hiçbir erkeğin kadını değilim; namusun bakirelikte, giyim kuşamda ve ağırbaşlılıkta aranması bana saçma sapan geliyor. An gelir, bir kabalıkla karşılaşınca ağzımı bozabilirim; an gelir, şarkılar söyleyerek kendimi yollara vurabilirim ve an gelir, belediye otobüsünde iki bacağını iki yana atmış bir erkek cinsiyetinin çükünden taraf değil de, yüzünden taraf bakıp, kendisine “namussuz” diyebilirim! Namussuzluk sömürüdür bayım; metalaştırma, yaftalama ve hor görmektir. Ağaçlarla insanları, kuşlarla çocukları can belliyorum ben; can sırrına eren bir kadın olarak namuslu olduğumu düşünüyorum bayım!

Alışveriş gibi bir takıntım yok; yemek tarifleri, kozmetik ya da çoğu kadının ilgi duyabileceği trendlerle de işim olmaz. Neşemi, kederimi ve canımın acısını belli etmek, beni kadınların gözünde namussuz yapsa da, o kadınların uzak durduğu hamallarla, kağıt toplayıcısı genceciklerle ve evsiz barksız çocuklarla tost yemenin ve dertleşmenin huzurunu nasıl anlatsam bilmiyorum size; huzurun ne olduğunun farkında bir kadın olarak namuslu olduğumu düşünüyorum bayım!

Ben aşka inanıyorum bayım, sevişmeye değil. Aşk da çok daha engin bir güzellik benim için. Mesela gökyüzüyle aramda bir şey var; çiçeklerime ve betonların arasından serpilivermiş bir tutam yeşilliğe kanım kaynayıveriyor ve anlıyorum ki aşığım. Aşkı içselleştirmiş bir kadın olarak namuslu olduğumu düşünüyorum bayım!

Bana dayatılmış bütün rolleri reddediyorum. Annelik bir zorunluluk değil benim için; ama annesi olmadan hiçbir çocuğun, bağrıma basabilirim bütün çocukları. Kendimi ve açları doyuracak kadar yemek yapabilirim; ama elimden geldiğince çekiç, tornavida ve pense de kullanabilirim. Hiçbir erkeğe hesabı yıkmışlığım yoktur ve hiç kimseye ihtiyaç duymadan tek başıma bir bara gidip iki bira içebilirim. Kendine yeten bir kadın olarak namuslu olduğumu düşünüyorum bayım!

Sana alternatif namus tarifleri verdim bayım; benim namus anlayışım da böyle işte! Toplumun diktiği duvarları aşmak gibi bir derdim yok. Gökyüzünün, bahar bahçelerin ve evrenin sonsuzluğunun bana nasıl iyi geldiğini bilen bir kadın olarak namuslu olduğumu düşünüyorum bayım!

İşte bu yüzden ben herkesin veya her kadının özel olmaya çalıştığı bu çirkin dünyada sadece, olduğu kadar olan bir kadınım!..

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Aynur!..

ÜMİT YEŞİLDAĞ

Bu haber

yayınlandı

Bu bir “Aşk” yazısıdır!..

Burada yaşadığım aşkları filan yazmayacağım, bunları yazarsam belki bundan sonra yaşayacağım aşklara ayıp olur diye…

Şık olmaz yani…

Çünkü zaten gerçek bir aşk filan yaşamadım ki!..

Bazı zevzekler kahve köşelerinde bile anlatır özellerini!..

Sadece masumane çocukluk aşklarımdan söz edeceğim birazcık!..

Hayatı boyunca 3 evlilik geçiren bir erkek olarak sadece bir evliliğimi aşk üzerine kurdum ve tümünde eşlerimin ailelerinin devreye girmesiyle boşanmak zorunda kaldım…

Bir evliliğimi ise bilerek ben bitirdim, ben istemedim!..

Gerçek aşklarımı ise Eyüpsultan’da bıraktım!..

Doğduğum demiyeyim ama 4-5 yaşımdan itibaren çocukluğumun geçtiği ve 35 yaşında terk ettiğim ve şimdilerde dini sembol haline getirilen ama benim çocukluğumda hiç de öyle olmayan, semt sakinlerinin ve semtin herşeyi yaşadığı, insanların birbirini sevdiği saydığı Eyüp semti şimdi ise Eyüpsultan olarak değişti..

Bu saatten sonra da aşık olunur mu?

Olunur hem de bal gibi olunur!..

Bulabilirseniz aşık olabileceğiniz birisini, elbette olunur!..

Çocukluk aşklarım vardı benim, platonik, şimdilerde ise bana komik geliyor ama, çocukluğumda aşık olduğum 2 kız vardı Eyüpsultan’da!..

Tabii çocukluk aşkı işte…

Her gördüğüm karşı cinse aşık olur, sabahtan akşama onları düşünürdüm, ama 2 tanesini asla unutamam, demek ki çok takmışım kafaya!..

Ne tesadüfdür ki ikisinin ismi de: Aynur’du!…

Aynur!..

Biri sarışın, diğeri esmer çok güzel kızlardı, belki de güzelliklerine vuruldum!..

Biri çok sert, diğeri ise çok yumuşak ve sevecendi, hep benden bir hamle bekledi ama o dönemlerde ne hamlesi, kızların elini tutmaya, iki kelime etmeye utanırdık!..

Ben 14-15, onlar da aşağı yukarı aynı yaşlardaydık!..

Bir gün esmer Aynur’un peşine takıldım Rami yokuşunda!..

Aynur okula gidiyordu, okulu Rami’de benim okulum ise Eyüp’teydi!..

Evimiz ise tam da Rami ile Eyüp arasındaki yokuşun orta yerinde bulunuyordu!..

Bayağı takip ettikten sonra “Oğlum niye takip edip duruyon, kıza sokulup birşey söylesene” dedi bana birisi içimden!..

Öyle yaptım Aynur’a sokuldum ve dedim ki: Aynur merhaba; seninle arkadaş olmak istiyorum, dedim!..

Esmer Aynur elindeki çantayı kafama bir patlattı!..

“Defol git!.. Ne arkadaşı, bir daha peşime takılırsan seni fena yaparım” filan diye söylendi!..

Ya işte böyle sayın okuyucular, Esmer Aynur hiç yüz vermedi ve dayağı da yedik!..

Ama aşıktım; vazgeçmeyecek ne yapıp-edecek Aynur’u ayarlayacaktım!..

Bir süre sonra; bizim iki bina yanımızda oturan Esmer Aynur oradan taşındı!..

Birkaç kilometre üst tarafta bir ev tutmuşlar, oturdukları evden daha güzel, daha lüks bir ev!..

Aynur’u görememeye başladım!..

Sonra biz de taşındık oradan; biz de daha güzel bir eve çıktık; yokuştan Eyüp’ün merkezine doğru indik!..

Orada Başka bir kız gördüm; o da Aynur, o da komşu kızı!..

Esmer Aynur’u anında unuttum!..

Ne kadar da maymun iştahlıymışım değil mi?

O yüzden Eyüp semtini, ailemle geçirdiğim ve memleketin fakirce ama mutlu, huzur dolu yıllarını hiç unutamam!..

Bir de Hürriyet Gazetesi’nde geçen 17 yılımı ve arkadaşlığı!..

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Genel

Büyükşehir’in yaz konserleri devam ediyor

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yaz konserleri devam ediyor. Ağustos ve eylül aylarında 10 farklı noktada ücretsiz olarak düzenlenecek konserlerde vatandaşlar keyifli saatler yaşayacak. Yediden yetmişe bütün vatandaşlara hitap eden konserler yıl boyunca Aydın genelinde farklı yerlerde de düzenlenecek.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Orkestrası eşliğinde gerçekleştirilecek konserler 14 Ağustos Salı günü Didim Akbük Tören Alanı’nda başlayacak. Ardından 16 Ağustos Perşembe günü Söke Güllübahçe Park Düğün Salonu önünde, 27 Ağustos Pazartesi günü Çine Akçaova’da ve 31 Ağustos Cuma günü Kuşadası Güzelçamlı’da gerçekleştirilecek.

Eylül ayı boyunca da devam edecek olan konserler 3 Eylül Pazartesi günü Nazilli İsabeyli’de , 6 Eylül Perşembe günü Kuşadası Davutlar’da, 10 Eylül Pazartesi günü Germencik Ortaklar’da, 13 Eylül Perşembe günü Koçarlı Bıyıklı’da, 17 Eylül Pazartesi günü Efeler Umurlu’da ve 20 Eylül Perşembe günü Didim Akyeniköy’de Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek.

Yaz aylarının neşesini vatandaşlarımızla paylaşmak için yaz konserleri düzenlediklerini söyleyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tüm vatandaşları Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği konserlere davet etti.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Genel

Muğdat Çelik Galatasaray’da

Bu haber

yayınlandı

Editör

Galatasaray Sportif A.Ş. Muğdat Çelik ile anlaşmaya varıldığını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP)’a bildirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Profesyonel futbolcu Muğdat Çelik ile 2018-2019 sezonu için transferi konusunda aşağıdaki şartlarda anlaşmaya varılmıştır.

Buna göre futbolcuya 2018-2019 futbol sezonu için net 2.000.000 TL sabit transfer ücreti ödenecektir. Ayrıca futbolcunun forma giydiği TFF Süper Lig ve UEFA müsabakalarında takımın alacağı her bir puan için net 8.000 TL, Türkiye Kupası müsabakaları için ise net 4.000 TL prim ödenecektir. Şirketimiz bu dönem içerisinde futbolcuya ayrıca imza parası olarak net 500.000 TL ödeyecektir.

Buna ek olarak;
2018-2019 Sezonunda futbolcu 20 TFF Süper Lig ve UEFA müsabakalarında ilk 11’de oyuna başlar ise sözleşme bir sezon için kendiliğinden uzayacaktır. Bu durumda futbolcuya 2019-2020 sezonu için net 2.000.000 TL sabit transfer ücreti ödenecektir. Ayrıca futbolcunun forma giydiği TFF Süper Lig ve UEFA müsabakalarında takımın alacağı her bir puan için net 8.000 TL, Türkiye Kupası müsabakaları için ise net 4000 TL prim ödenecektir.

Bunun devamında;
2019-2020 Sezonunda futbolcu 20 TFF Süper Lig ve UEFA müsabakalarında ilk 11’de oyuna başlar ise sözleşme bir sezon için kendiliğinden uzayacaktır. Bu durumda futbolcuya 2020-2021 sezonu için net 2.300.000 TL sabit transfer ücreti ödenecektir. Ayrıca futbolcunun forma giydiği TFF Süper Lig ve UEFA müsabakalarında takımın alacağı her bir puan için net 10.000 TL, Türkiye Kupası müsabakaları için ise net 5.000 TL prim ödenecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Genel

Gönüllerin Cumhurbaşkanı
Muharrem İnce

ÜMİT YEŞİLDAĞ

Bu haber

yayınlandı

115 miting yaptı
Gitmediği yer, sıkmadığı el kalmadı
Yaygın Medyanın %90’ının TRT başta olmak üzere
İktidar partisinin emrinde olduğu bir ortamda
Genellikle sadece Sosyal Medya Facebook ve Twitter‘dan
Sesini halka duyurmaya çalıştı, koşturdu, potlar kırdı

***

Çok güvendiği bir gazeteciye Erdoğan için “Adam Kazandı” dedi
Yanlış anlaşıldı!..
Adam kelimesini kullandığı Erdoğan için aslında “Adam” demek istememişti
Sadece sıradan bir “Adam” olarak o kelimeyi kullanmıştı
Bisiklete bindi, eleştiri yağmuruna tutuldu
Aydın’da Topuklu Efe’yle Zeybek oynarken herkesin tüylerini diken-diken etti!..
Recep Tayyip Erdoğan gibi attan düşmedi ya!..

***

Birkaç TV programına davet edildi, o da sadece göstermelik olsun diye!..
HaberTürk, NTV ve birkaç kanalda topu-topu birkaç saat göründü
Haber bültenlerinde dakikalarla sınırlı olarak yer bulabildi
Oysa Başkan Erdoğan‘ın arşiv görüntüleri dahil, reklamlarda, sosyal medyalarda, tüm gazetelerde ve medyalarda karşımıza her an çıktığını gördük
Sözcü, Birgün, Cumhuriyet gibi gazetelerin dışında, gazete sayfalarında hep küçük düşürüldü

***
Seçim kampanyası başlamadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı makamında ziyaret ederek centilmenlik örneği gösterdi
Yine seçimi kazanan Erdoğan’ı telefonla arayarak tebrik etti
Seçimi kazanırsam 80 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım sözü verdi
Seçimi kazanırsam, Erdoğan’ın rahat bir emeklilik yaşamasını sağlayacağım diyerek yine kindar bir dil kullanmadı
Kısaca Muharrem İnce ufak-tefek bazı şeylerin dışında Ak Partililerin bile çoğunun gönlünde taht kurdu
Gönüllerin Cumhurbaşkanı oldu

***

Şimdi de en son olarak bir Tweet atarak “Bu böyle yarım kalmayacak” mesajı verdi, hem seçmenlerine, hem de onu seven herkese umut aşıladı…
Liderlik vasfını taşıdığını Türkiye’ye kabul ettirdi

***

Kısaca Türkiye Muharrem İnce gibi bir lider kazandı
Sarayların ve resmi Cumhurbaşkanı olamadı ama!..
Gönüllerin Cumhurbaşkanı oldu!..

***

Kendini ve üstün liderlik vasıflarını taşıdığını her şekilde ispat etti
Her türlü devlet imkanını ve hemen hemen tüm medyayı kullanan dominant, baskıcı yönetime ve Erdoğan’a kafa tuttu
Şartlar eşit olsaydı benim düşünceme göre Muharrem İnce; bu seçimde en az %35-40 civarında oy alırdı…

***

Sarayların ve Resmi Cumhurbaşkanı olamadı ama!..
Gönüllerin Cumhurbaşkanı oldu!..

***

Tebrikler Muharrem İnce
Pes etme, devam et, inancını yitirme, zafer elbet birgün senin ve sana gönül verenlerin
Laikliğin, Atatürkçülüğün, Çağdaşlığın ve insanlığındır!..

ÜMİT YEŞİLDAĞ

 

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Genel

‘Bir şey söylemek için henüz erken’

Bu haber

yayınlandı

Editör

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Huber Köşkü önünde ilk açıklama geldi: Bir şey söylemek için erken, iyiyiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Huber Köşkü önünde ilk açıklama geldi. Erdoğan ‘Bir şey söylemek için erken, iyiyiz. Şu anda sakin bir halde devam eden bir seçim var. İzliyoruz, takip ediyoruz. İnşallah hayırlı olur’ dedi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Radyo Dinle

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

En çok okunanlar

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler