Connect with us

Güncel

Belediye Çölyak Hastalarının Yanında

Bu haber

yayınlandı

Belediye; 9 Mayıs Dünya Çölyak Farkındalık Günü’nde düzenlediği bir etkinlikle çölyak hastalarıyla buluştu. Düzenlenen Glutensiz Bahar Pikniği’nde hem piknik yapıldı hem de çölyak hastaları dayanışma için bir araya geldi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği pikniğe Çete Ayşe Halk Oyunları Ekibi zeybek oyunlarıyla katıldı. Piknikte Aydın Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı eğitmenleri de bir konser düzenledi.

Glutensiz ürünlerin tüketildiği etkinliğe katılan vatandaşlar, desteklerinden dolayı Belediye yetkililerine teşekkür etti.

Ç Ö L Y A K  H A S T A L I Ğ I  N E D İ R ?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir.
Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Önemli Bilgiler
Gluten içermesi ihtimali olan yiyeceklerin Glutensiz gıda maddeleri ile aynı yerde bulunmaması önemlidir.  Glutenli gıdaların glutensiz gıdalara temas etmemesi için bu maddeleri hemen ayırın.
Yemek hazırlığı sırasında glutenli gıdalara değmiş, bulaşmış çatal kaşık süzgeç tabak v.s gereçler kesinlikle Çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalıdır.
İnce bağırsakta tahribata yol açarak hastalıklara neden olabilmesi için bir çay kaşığı un, buğday ya da bulgurun sekizde biri yeterli olmaktadır. Yani bu miktar bile zararlıdır.

B E L İ R T İ L E R
Çölyak hastalığının belirtileri geniş bir yelpazeye yayılır.

-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik
-Yaşa göre kilo azlığı
-Kas zayıflığı
-Kansızlık
-Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması
-Kusma
-Bezginlik
-İştahsızlık
-Büyüme geriliği
-Ağız içinde oluşan aftlar
-İştahsızlık, gaz şikayetleri
-Eklem ve kemik ağrıları
-Sinirlilik
-Ciltte kaşıntılı döküntüler

T A N I     Y Ö N T E M İ
Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir. Çoğunlukla belirtiler ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. Erken osteoproz, kansızlık, teşhis edilmemiş Laktoz alerjisi gibi.
Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır.
Çölyak Hastalığı Alerji Testleri, Rezonans ve Homeopati v.b yöntemlerle teşhis edilemez.

T E D A V İ   Ş E K L İ
Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ  sıkı bir diyettir.  Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan gluten bağısaklardaki tahribatın tekrarlamasına neden olur.

Glutensiz sıkı bir diyetin uygulanması süesince Çölyak hastasının genellikle bir şikayeti olmaz. Beslenme tarzının değiştirilmesinin ardından genelde kısa b ir süre içerisinde şikayetler belirgin şekilde azalır. Şikayetlerin tamamen kaybolma süresi ince bağırsaktaki tahribat derecesi, hastanın yaşı, ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.
Gluten içeren gıdalardan kaynaklanan, hissedilebilir şikayetler çoğunlukla uzun süreler sonrası hatta bazen yıllar sonra kendini gösterir. Diyetin bozulması ya da terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır hastalıklara neden olabilir.
Çölyak Biorezonans ya da Alternatif Tıp yöntemleri ile tedavi edilemez. 2014 yılı itibariyle bilinen, kanıtlanmış tek tedavi yöntemi GLUTENSİZ DİYETTİR.

Diyetin uygulanmasında yapılan ihlal ya da ihmallere rağmen hasta tarafından hissedilebilir şikayetlerin oluşmaması, asla, glutensiz diyetten vazgeçilmesi anlamına gelmez.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Sauna olarak kullanılan gizli bölmede yakayı ele verdiler

Bu haber

yayınlandı

Editör

Kuşadası’nda sauna olarak kullanılan gizli bölmede yapılan arama sonucunda kullanılan odaya açılan gizli bölmede saklanan 2 kişi yakalanarak gözaltına alındı…

Aydın Emniyet Müdürlüğü, Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince; Kuşadası İlçesi Karaova Mahallesi Efes 2-3 evlerinde hakkında kesinleşmiş hapis cezası olan şahısların saklandığı tespit edilmesi üzerine, bahse konu adrese yapılan şok baskın ile ikamette yapılan arama sonrasında ikametin sauna olarak kullanılan odasına açılan gizli bölmede M.Ö. ( 1990 doğumlu) ve M.Ö. ( 1988 doğumlu ) isimli şahısların saklandığı, şahıslardan

1- M.Ö. (1990) isimli şahsın “ Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Silahlı Tehdit, Birden Fazla Kişiyle Gece Vakti Yağma” suçları dahil toplamda 10 ayrı suçtan arandığı ve hakkında 22 yıl 4 ay kesinleşmiş hapis cezasının olduğu,

2- M.Ö. (1988) isimli şahsın da “Yağma, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Yaralama” dahil 5 ayrı suçtan arandığı, toplamda 18 Yıl 1 Ay kesinleşmiş hapis cezasının olduğu tespit edilmişi olup Yakalanan şahıslar haklarında düzenlenen tahkikat evrakları ile birlikte adli makamlara sevk edildi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Didim suçluların cirit attığı yer haline geldi!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Çeşitli suçlardan aranan 3 kişi daha Didim’de yakalandı… Didim’de suçlular adeta cirit atıyor; Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü hemen hemen hergün birkaç suçluyu yakalayarak gözaltına alıyor, son olarak ise çeşitli suçlardan aranan 3 kişi yakalanarak adli mercilere teslim edildi…

Aydın Emniyet Müdürlüğü, Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince; “Hükümlü veya tutuklunun kaçması, kamu malına zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, yağma ve birden fazla kişi ile birlikte yağma” suçundan aranması olan ve ekiplerimizce yakalanan R.G. isimli şahıs yakalanarak gözaltına alındı ve sevk edildiği adli mercilerce tutuklandı. Aydın Emniyet Müdürlüğü, Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince;  Didim Çamlık Mahallesinde bulunan otoparkta park halinde bulunan plakasız motosiklet üzerinde yapılan araştırmada, 03/07/2018 tarihinde çalıntı kaydının olduğunun tespiti üzerine yapılan çalışmada şüpheli  E.Y  isimli şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Olayla ilgili soruşturma ise devam ediyor…

Aydın Emniyet Müdürlüğü, Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince; Aytepe caddesi üzerinde park halinde bulunan bir aracın camının yeni kırıldığının fark edilmesi ile şüpheli olarak aracın yanından koşarak kaçan A.Ç. isimli şahıs suç aletleri ve çalınan malzemeler ile birlikte zor kullanılarak yakalanarak çalınan malzemeler sahiplerine teslim edildi..

KARDEŞİNİN KİMLİĞİYLE YAKALANDI

Yakalanan şahsın üzerinde yapılan aramada kardeşine ait sahte kimlik bulundu, kimlik tespitinin ardından yapılan sorgulamasında “Tehdit, Hakaret, Hükümlü ve tutuklunun kaçması, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah ve mermilerin satın alınması, bulundurulması” suçlarından aranması olduğu tespit edilen A.Ç. isimli şahıs sevk edildiği adli mercilerce tutuklandı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Kaybolan Nazillili Tuğçe; Kuşadası’nda bulundu

Bu haber

yayınlandı

Editör

Nazilli’den Kuşadası’na gelerek kaybolan 17 yaşındaki Tuğçe Yalçınkaya, Kuşadası’ndaki bir alışveriş merkezinde arkadaşıyla beraber otururken bulundu.

Üç gün önce biri kız iki kuzeniyle birlikte Kuşadası Gençlik Festivali’ne katılmak için Nazilli’den Kuşadası’na gelen 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Tuğçe Yalçınkaya, festivalin ilk gün programı sonunda ortadan kaybolmuştu. Genç kızın bulunması için araştırma başlatan Kuşadası İlçe Emniyet Müdürü Özgür Selçuk’un oluşturduğu ekipler, üç gündür kayıp olan genç kızın bulunması için titizlikle çalışmalarını sürdürdü.

ANNESİYLE TELEFONDA TARTIŞTI
Üç kuzenin festivalin ilk gün programının ardından Nazilli’ye dönmek için Kuşadası Otogarı yakınına geldiği, bu sırada Tuğçe Yalçınkaya’nın annesiyle telefonda tartıştığı öğrenildi. Görüşme sırasında telefonunun şarjı biten Tuğçe’nin kendi telefonunu kuzenine vererek kuzeninin telefonu ile annesiyle tartışmaya devam ettiği, tartışmanın sertleşmesi üzerine ise telefonu kapatan Tuğçe Yalçınkaya’nın kuzenlerinin yanından uzaklaşarak ortadan kaybolduğu bildirildi.

MOBESE KAMERALARI İNCELENDİ
Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, genç kızın Kuşadası’nda bir erkek arkadaşının olduğu iddialarını göz önünde bulundurarak tüm ihtimalleri değerlendirdi. İlçedeki tüm mobese kameralarını incelemeye alan Kuşadası polisi, genç kızı ilçedeki bir alışveriş merkezinde arkadaşıyla beraber otururken buldu. Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirilen 17 yaşındaki Tuğçe Yalçınkaya’nın annesine teslim edileceği bildirildi.

İLK İFADESİ
Genç kız Tuğçe Yalçınkaya, emniyetteki ilk ifadesinde festivalin ilk gecesinin ardından Nazilli’ye dönmek için otostop yaptıklarını belirterek, “Kuzenimle festivale gittik. Gece festival bittikten sonra kuzenimle Nazilli’ye dönmek için otostop yaptık, ancak araç bulamadık. O sırada annem geç kaldığımız için bana sitem etti ve tartıştık. Kızgınlıkla kuzenimin yanından ayrıldım” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Torbalı’daki orman yangınına helikopter ordusu müdahele etti!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

İZMİR’in Torbalı ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Ormanlık alandaki kovanlar ile depo olarak kullanılan bir binanın zarar gördüğü yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Torbalı’nın kırsal Özbey ile Yeniköy mahalleleri arasındaki ormanlık alanda bugün saat 13.30 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Öte yandan Torbalı’da çıkan orman yangınına anında 5-6 helikopter birden müdahale ederek yangını söndürmeye çalışıyor…

Yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 3 söndürme helikoteri, 1 amfibik uçak, 15 araröz, 3 dozer ve çok sayıda orman işçisi ile 1 itfaiye aracı sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan alevler, ormanlık alandaki arı kovanları ile depo olarak kullanılan bir binaya zarar verirken, alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Yanan bölgede söndürme helikopterlerinin su alabileceği bir havuzun bulunduğu görüldü.

Video Torbalı Güncel’den alınmıştır!..

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Serinlemeye gitti, canından oldu

Bu haber

yayınlandı

Editör

Aydın’ın Germencik ilçesinde, komşusuyla beraber balık tutmaya giden Hüseyin Yeroğlu (35) serinlemek için girdiği gölette boğuldu…

Olay, dün saat 14.00 sıralarında Hıdırbeyli Mahallesi yakınlarındaki sulama amaçlı kullanılan Hıdırbeyli Göleti’nde meydana geldi.

Meydana gelen olay, dün saat 14.00 sıralarında Hıdırbeyli Mahallesi yakınlarındaki sulama amaçlı olarak kullanılan Hıdırbeyli Göleti’nde meydana geldi.

Serinlemek için gölete giren Hüseyin Yeroğlu ve komşusu Ferit Sarıhan birlikte yüzmeye başladılar fakat kıyıdan oldukça fazla açılan Yeroğlu suda birden çırpınmaya ve batmaya başladı, yüzme bilmediği söylenen Hüseyin Yeroğlu bir süre sonra suda kayboldu. Ahmet Sarıhan ile oğlu Ferit Sarıhan’ın ihbarı üzerine bölgeye jandarma ve AFAD ekipleri sevk edildi. Ekipler sonuç alamayınca Marmaris’ten getirilen dalgıçlar akşam saatlerinde Yeroğlu’nun cesedine ulaşarak karaya çıkardı…

Oğullarının acı haberini alan anne Mükerrem Yeroğlu (55) ve baba Ethem Yeroğlu (58) feryat edip gözyaşı döktü.

Yeroğlu’nun cenazesi Germencik Devlet Hastanesi’ne, oradan da otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Radyo Dinle

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

En çok okunanlar

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler