Connect with us

Güncel

Aydın Valiliği’nden Çürük Yumurta açıklaması

Bu haber

yayınlandı

Basın Açıklaması

Bazı yerel ve ulusal basında; 02.05.2018 tarihinde saat 23:00 sıralarında İlimizde meydana gelen kısa süreli koku emisyonu problemi ile ilgili olarak kötü kokunun jeotermal tesislerden kaynaklandığı iddia edilerek gerçek dışı bilgi ve haberlere yer verilmesi, ayrıca Alo 181 İhbar Hattına konu ile ilgili asılsız ihbarlarda bulunulması üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Söz konusu iddia ile ilgili olarak kokunun jeotermal tesislerden mi yoksa başka bir faaliyetten mi kaynaklandığının tespit edilebilmesi amacıyla, 03.05.2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı personellerinden oluşan denetim ekipleri oluşturulmuştur.

Denetim ekiplerince, 03.05.2018 tarihinde İlimiz Efeler, İncirliova, Germencik, Köşk ve Sultanhisar İlçesi sınırları dâhilinde gerçekleştirilen jeotermal faaliyetler, gündüz (09:00- 17:00) ve gece (21:00-01:00) zaman dilimi içerisinde denetlenmiş ayrıca, 04.05.2018 tarihinde de yine aynı güzergâhta 05:00-08:30 saatleri arasında denetimler gerçekleştirilmiştir.

03.05.2018 tarihinde 21:00-24:00 saatleri arasında yapılan denetimlerde; İlimiz Germencik İlçesi sınırları dâhilinde faaliyet gösteren iki firmanın faaliyetleri sonucu oluşan akışkanı alıcı ortama deşarj ettiği tespit edilmiş, deşarj edilen akışkandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca akredite edilmiş laboratuvara numune aldırılmıştır. Söz konusu numunelere ilişkin analiz raporlarının Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) sunulmasını müteakip 5491 sayılı Kanun ile değişik 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında gerekli iş ve işlemler gerçekleştirilecektir.

Denetimlerde; İlimiz Efeler İlçesinde jeotermal kaynak arama, sondaj ve elektrik üretim faaliyeti gerçekleştiren firmaların, skada/otomasyon sistemleri incelenmiş ve koku probleminin yaşandığı saatlerde enjeksiyon/re-enjeksiyon trendlerinde bir sapma olmadığı, dolayısıyla söz konusu saatlerde tesislerden alıcı ortama akışkan deşarjı yapılmadığı anlaşılmıştır.

Ayrıca, vatandaşlarımızla yapılan görüşmelerde, kötü koku öncesi yanık kablo, çöp kokusu ve sonrasında kanalizasyon kokusuna benzer bir kokunun yayıldığı yönünde bilgiler verilmesi üzerine, İlimiz Efeler İlçesinde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ve zaman zaman kaçak dökümler gerçekleştirilen Zindan Deresi Mevkiinde incelemelerde bulunulmuştur.

Yapılan denetimlerde, 02.05.2018 tarihinde meydana gelen kötü kokunun jeotermal faaliyet kaynaklı olup olmadığına dair herhangi bir somut veriye ulaşılamamış, kötü kokunun kaynağının ne olduğuna ilişkin herhangi bir emareye rastlanılmamış, tespit yapılamamıştır.

Geçtiğimiz yıllarda, jeotermal faaliyeti yürüten firmalardan, faaliyetleri sonucu oluşabilecek ve çok düşük konsantrasyonlarda bile koku şikâyetlerine sebep olabilecek H2S, NH3 gibi gazların atmosfere salınım değerlerine ilişkin ölçümlerin Bakanlığımız tarafından yeterlilik verilmiş laboratuvarlara yaptırılması ve hazırlatılacak raporların Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) sunulması istenmiştir. Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) sunulan raporların incelenmesi neticesinde ölçümler sonucunda elde edilen ölçüm değerlerinin Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen sınır değerleri aşmadığı görülmüştür.

Jeotermal tesislerin tesis etki alanındaki hava kalitesine etkilerinin tespit edilebilmesi için ilgili firmalar, faaliyetleri sonucu oluşan ve atmosfere salınan gaz emisyonlarına ilişkin ölçümleri Bakanlığımızca akredite edilmiş laboratuvarlara yeniden yaptırması ve hazırlatılacak raporların Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) sunması hususunda talimatlandırılmıştır.

Öte yandan, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne ulaşan ihbarlara istinaden, ilgili Kurum tarafından, koku probleminin yaşandığı saatlerde İlimiz Efeler İlçesi, Orta Mahalle ve Hasan Efendi Mahallelerinde uçucu ve patlayıcı gaz ölçüm cihazları ile ölçümler gerçekleştirilmiş, havada herhangi bir gaz tespitine rastlanılmamıştır.

İlimiz hava kalitesi, Bakanlığımız Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağına bağlı istasyonlar ile izlenmekte ve ölçüm değerleri anlık olarak http://www.havaizleme.gov.tr/ web adresinde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Ayrıca, insan sağlığının korunması çerçevesinde belirlenen       “Hava Kalitesi İndeksi” ile vatandaşlarımız, soluduğu havanın kalitesine ilişkin görsel uyarılarla bilgilendirilmektedir. İlimiz Efeler İlçesinde bulunan ölçüm istasyonunda gerçekleştirilen ölçümler incelendiğinde; koku probleminin yaşandığı saatlerde, öncesinde ve sonrasında, ölçüm gerçekleştirilen parametreler olan PM10 (Partikül Madde) ve SO2 (Kükürt di oksit)  değerlerinde dikkate değer bir değişiklik olmadığı görülmektedir.

Bazı kesimler tarafından herhangi bir belge, bulgu ve araştırmaya dayanmaksızın ortaya atılan iddialar, Kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik olup, iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Vatandaşlarımızın sağlık, huzur ve güvenliğini sağlamak konusunda Valiliğimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte her türlü çalışmayı yapmaktadır. Halkımızın bu tip gerçek dışı haber ve bilgilere itibar etmemeleri önemle rica olunur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Alınan önlemler işe yaradı: Dolar hızla düşüyor!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Hafta başında 7 lirayı geçen dolar/TL bugün 6 liranın, hafta başında 8 lirayı geçen euro ise 7 liranın altına indi.

ABD ile gerilen ilişkiler sonrasında ciddi değer kaybı yaşayan TL, hızla toparlanıyor.

Hafta başında 7 lira seviyesini aşan, dün akşam saatlerinde 6.43 civarında olan dolar/TL, bugün 5.9227 seviyesine kadar geriledikten sonra saat 10.45’de 5.9258 civarında seyretti. Kur, 12 Ağustos’ta gördüğü tarihi zirveden bu yana yaklaşık yüzde 15 gerilemiş oldu.

2 gün önce 8 lirayı aşan euro/TL ise aynı dakikalarda 6.7280 seviyesinden fiyatlandı.

TL’deki bu değerlenmede TCMB’nin TL zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 250 baz puan aşağı çekmesi ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirleri ile birlikte BDDK’nın swap hamlesi etkili oldu.

Ayrıca TCMB’nin bir faiz artırımı yapabileceği beklentileri ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yatırımcılar ile bir toplantı yapacağı haberi kurda iyimser havayı destekledi.

Analistler Türk Lirası’nda spekülatif atakların sınırlandığını belirterek, fiyatlamalarda normalleşme sinyallerinin geldiğini belirtiyor.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

“ABD firmalarına reklam verme” kampanyasına dev destek

Bu haber

yayınlandı

Editör

ABD’nin Türkiye’ye karşı başlattığı ekonomik saldırı sonrasında sosyal medyadan başlayan “ABD firmalarına reklam verme” kampanyası büyük karşılık buldu. İşte Amerikan firmaları ve Fox TV’’ye reklam vermeyi bırakan ve Türk halkının yanında duran yerli ve milli markalar…

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra birçok farklı yoldan Türkiye’yi işgal etme girişiminde bulunan ABD’nin amaçlarına hizmet eden medya kuruluşu FOX’a karşı başlatılan ‘ABD kanalı FOX’a reklam verme’ kampanyası karşılık buldu.

Sosyal medya üzerinden tüm Türkiye’de yankı bulan kampanya sonuç verdi, bazı firmalar Amerikan firmaları Google, Facebook, Twitter ve Fox TV’te reklam vermeyi kesti. İşte Amerikan firmaları ve FOX’a reklam vermeyecek markalar…

Türk Hava Yolları (THY)

Türk Telekom

Vakıf emeklilik

Biruni

Boydak

KuveytTürk

Emlak Konut

Filli Boya

Türksat

GÖZLER DİĞER FİRMALARDA

Amerikan firmaları ve Fox TV’ye reklam veren şirketlerin tümünden aynı ortak duruş bekleniyor. Şimdi gözler diğerlerinde.

Sabah

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

ABD’ye misilleme: İthal edilen birçok ürünün vergi oranları arttırıldı

Bu haber

yayınlandı

Editör

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük oranlarının yüzde 100 artırılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 11 Haziran 2018’de yürürlüğe konulan ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranlar yüzde 100 artırıldı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

CHP’li Başkan Kadir Albayrak: Erdoğan’ın yanında durmak gerek

Bu haber

yayınlandı

Editör

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Kadir Albayrak, döviz kurlarındaki artış ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarına karşı herkesin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durması gerektiğini söyledi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Ticaret Sanayi Odası’nda, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bağlı oda başkanları ve temsilcileri ile bir araya geldi.

Döviz kurlarını ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarını eleştiren Albayrak, 1 aydır ekonomik dalgalanmalar olduğunu belirterek, “Türkiye’miz son 1 aydan bu yana, bir ekonomik dalgalanma içerisinde. Herkes ne olacağını bekliyor. Arkadaşlar, ben her zaman söylüyorum; işin siyasal boyutu yok. Eğer bu sıkıntıları Amerika bir papaz için yapıyorsa, Amerika’nın karşısında dikilmek yedisinden yetmişe tüm halkımızın boynunun borcudur. Zaten Amerika’yı ben oldum olası sevmedim, gençliğimde de sevmedim, bizim 68 Kuşağı zaten hiç sevmedi ama şimdi sıkıntı içerisindeyiz” diye konuştu.

‘ERDOĞAN’IN YANINDA DURMAK GEREK’

Herkesin Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı birleşmesi gerektiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, şunları kaydetti:

“Arkadaşlar herkes ABD’ye karşı birleşmeli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durmak gerekir; o senin partin bu benim partim değil. Şu anda hükümetin başında cumhurbaşkanı var, bir hükümet var, bir meclis var, siyasi partiler var. Herkes birleşecek Amerika’ya karşı, isterse dünya devi olsun, buna karşı bütün direncimizi göstereceğiz. Cumhurbaşkanımızın etrafında birleşeceğiz. Bu iş böyle arkadaşlar. Ama şunu da bilsinler ki Türkiye hiçbir şeye pabuç bırakmaz. Biz yedi düvele meydan okumuş insanlarız, Çanakkale en güzel örneğidir. Emperyalist güçlere karşı şehit verirken de biz Türkiye’yi böyle savunduk, her zaman böyle olacaktır.”

‘HÜKÜMETİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ’

Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak, sonuna kadar hükümetin yanında olacağını belirterek, “Eğer bu bir kurtuluş savaşı ise bu kurtuluş savaşını içerisinde hepimiz sonuna kadar hükümetimizin yanında olacağız. Esnaf camiasının da bu benim düşüncemi paylaştığını düşünüyorum. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Ama Türkiye’nin de daha önemlisi hükümetimizin bir an önce ekonomik krizi azaltarak bu olayı biraz daha sakinleştirmesi gerekiyor. Ben buradaki esnaf camiasının da benimle aynı düşünde olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. (Haber 7)

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Beşiktaş’ta bazı şeyler değişecek mi?

Bu haber

yayınlandı

Editör

Beşiktaş’ta Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’un tarihi belli oldu. Siyah beyazlıların başkanını seçeceği Olağanüstü Seçimli Genel Kurul, 16 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek.

Fikret Orman, iki gün önce yapılan Beşiktaş Divan Kurulu 2018 Yılı 3’üncü Olağan Toplantısı’nda Olağanüstü Seçimli Genel Kurul kararı alındığını açıklamıştı. Beşiktaş yönetim kurulunun bugün gerçekleştirdiği toplantıda, seçimin 16 Eylül Pazar günü yapılması kararını aldı.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ RESMEN AÇIKLADI

Beşiktaş Kulübü resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, “Fikret Orman başkanlığında bugün toplanan Beşiktaş JK Yönetim Kurulu tarafından, Olağanüstü Seçimli Genel Kurul kararı alınmıştır. Karar uyarınca, Derneğimizin Olağanüstü Seçimli Genel Kurul Toplantısı 16 Eylül 2018 Pazar günü çoğunluğa bakılmaksızın Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde yapılacaktır. Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız” denildi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Radyo Dinle

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

En çok okunanlar

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler