Connect with us

Ekonomi

Aydın TKDK’dan 37 milyon liralık yatırım

Bu haber

yayınlandı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD II 3’üncü Başvuru Çağrı İlanı ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbiri ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlara ait Proje Başvuru kabulleri 27 Nisan 2018 tarihi itibariyle tamamlandı.

21 Aralık 2017 tarihinde ilana çıkılan ve 27 Nisan 2018 tarihinde tamamlanan IPARD II programı 3.Çağrı dönemine ilişkin olarak, TKDK Aydın İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt açıklama yaptı. Bozkurt, ‘’Ana tedbirler bakımından 2 etap halinde gerçekleştirilen başvuru döneminde ilk olarak, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) ana tedbirinin başvuruları teslim alınmıştır. 27 Nisan 2018 tarihi itibariyle tamamlanan 3.çağrı döneminin 2. etabında da, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlara ait Proje Başvuru kabulleri gerçekleştirilmiştir.’’ dedi.

Bu dönemde Aydın İl Koordinatörlüğüne 26 proje başvurusunun yapıldığını bildiren Bozkurt, başvuruların toplam yatırım tutarının 37 milyon lira olduğunu, tüm projelerin incelemeler sonrası uygun bulunması halinde bu rakamın yaklaşık olarak 17 milyon lirasının yatırımcılarımıza hibe olarak verileceğini söyledi.

13 Ekim 2017 tarihi itibariyle tamamlanan 2.Çağrı dönemine ait projelerden; süt işleme, kırmızı et kesimhanesi ve meyve ve sebze işleme tesislerine yönelik yatırımların başladığını dile getiren Bozkurt, bu çağrı dönemi ile de başvurusu yapılan projelerin inceleme dönemi tamamlanarak 2018 yılı içerisinde yatırımlarının başlayacağını belirtti.

IPARD II programının 3. Çağrı döneminde alınan 26 adet proje başvurusunun detaylarına bakılacak olursa, alınan başvurular; 4 adet süt arıcılık, 7 adet katma değerli ürünler, 2 adet kırsal turizm, 3 adet yenilenebilir enerji, 8 adet süt üreten tarımsal işletme ve 2 adet et üreten tarımsal işletme tesisi yatırımından oluşmaktadır.

Konu ile ilgili değerlendirme yapan Bozkurt, ‘’IPARD II 3.çağrı dönemi sonuçları ile 26 adet AB standartlarında tarımsal işletmeyi Aydın İlimize kazandırmış olacağız, 4 adet arıcılık projemiz dışında tamamının yatırım tutarı ve kapasitesi yüksek istihdam sağlayacak olan tarımsal işletmelerdir. Kırsal alanda sürdürülebilir tarım için koordinatörlük olarak tüm gayretimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. 3.Çağrı dönemi için gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme çalışmaları bundan sonraki çağrı dönemleri için aralık vermeden devam edecektir. Amacımız şartlar bakımından yeterince potansiyele sahip olan Aydın İlimizi, tarımsal yatırımlar bakımından desteklerden en üst düzeyde faydalandırabilmek’’ olduğunu belirtti.

Bir sonraki çağrı döneminde, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yarımlar (103) ana tedbiri altında; sür işleme, kırmızı et işleme tesisleri, kırmızı et kesimhane ve parçalama tesisleri, kanatlı eti işleme ve kesimhaneleri, su ürünleri işleme tesisleri ile meyve ve sebze işleme tesisleri (soğuk hava deposu ve paketleme) yatırımlarına destek verileceğini belirten Bozkurt, önümüzdeki aylarda az önce belirtilen yatırımlar için çıkılacağı planlanan çağrı döneminin potansiyel yatırımcılarına çalışmalarına şimdiden başlamalarının ve detaylı bilgi için kurumumuza ziyaret etmelerinin önemini vurguladı.

Tamamlanmış olan çağrı dönemi ile ilgili son olarak; TKDK’ nın her zaman yatırımcının yanında olduğunu belirten Bozkurt, ‘’Kurum olarak önümüzdeki çağrı dönemlerinde İlimiz ekonomisi açısından önemli olan bu tür desteklerden daha fazla istifade edilmesi beklentisiyle, yatırımların İlimize hayırlı olmasını temenni ederim’’ dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)

 

Ata Mah. Astim OSB. Denizli Bulvarı No: 98 AYDIN

Tel: (0256) 231 09 71-81

Fax: (0256) 231 09 02

www.tkdk.gov.tr

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için tıkla

Habere Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Aydın Ticaret İl Müdürlüğü’nden basın açıklaması

Bu haber

yayınlandı

Editör

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün 2018/96 onay yazısı ile Tüketici hakem heyetlerinin nüfus yoğunluğu, başvuru sayıları, usul ekonomisi ve benzeri hususlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılması amacıyla, il merkezlerinde ya da yeniden merkezler oluşturmak suretiyle bir araya getirilmesi sonucunda mevcut 1011 tüketici hakem heyetinin yetki alanları, 01/08/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiş olup, 211 Tüketici hakem heyeti karar mercii olarak yetkilendirilmiştir.

Tüketici hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılması çalışması il ve ilçelerde oluşturulan tüketici hakem heyetlerinin kapatılması işlemi olmayıp tüketici hakem heyetlerinin yetki alanlarının yeniden belirlenmesi çalışmasıdır. Zira yetki alanındaki ilçelerde Kaymakamlıklarda başvuru alımı, Tüketici Bilgi Sistemine(TÜBİS) kayıt, ilgili tarafları bilgilendirme vb. hususlarda çalıştırılmak üzere irtibat personelleri görevlendirilmiştir.

Didim ve Kuşadası ilçeleri Söke İlçe Hakem Heyetine; Çine, Germencik, İncirliova, Karpuzlu, Koçarlı ve Köşk ilçeleri Efeler İlçe Hakem Heyetine; Bozdoğan, Buharkent, Karacasu, Kuyucak, Sultanhisar ve Yenipazar ilçeleri Nazilli İlçe Hakem Heyetine 01/08/2018 tarihinden itibaren yetki bakımından bağlanmıştır. Yetki alanında bulunan ilçelerden yapılan tüketici uyuşmazlıklarına ilişkin başvurular “tüketici hakem heyeti irtibat personeli” tarafından TÜBİS’e başvuru kaydı yapılarak, sistem üzerinden karar mercii olarak yetkilendirilen tüketici hakem heyetine iletilecektir. Ayrıca bütün İl genelinde parasal sınırlar bakımından (2018 yılı için) 4.570,00 TL ile 6.860,00 TL arası Aydın İl hakem heyeti yetkilidir. Parasal sınırlar her yıl değerleme oranına göre güncellenmektedir.

01/08/2018 tarihi itibariyle TÜBİS’in, “Tüketici Hakem Heyetlerinin Yeniden Yapılandırılması” kapsamında yapılacak iş ve işlemlere uygun şekilde kullanılabilmesini teminen gerekli yazılım çalışmaları tamamlanmıştır.

Yetki alanındaki ilçelerdeki tüketici hakem heyetlerinin, 01/08/2018 tarihinden önce yapılan tüketici uyuşmazlıklarına ilişkin başvuruların iş ve işlemlerini tamamlamalarına yönelik TÜBİS yetkileri 31/12/2018 tarihine kadar devam edecektir.

Ayrıca; “Tüketici Hakem Heyetlerinin Yeniden Yapılandırılmasına” ilişkin duyuru ve dağıtımlı yazılar Bakanlığımızın http://tuketici.gtb.gov.tr/kurumsal-haberler/tuketici-hakem-heyetleri yeniden-yapilandiriliyor adresi internet sitesinden ayrıca TÜBİS’in “Duyurular” başlığı altından takip edilmesi uygun olacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Aydın Ticaret İl  Müdürlüğü

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Emekli aylıkları ödemesi de erkene alındı

Bu haber

yayınlandı

Editör

Hükümetin emeklilere Ramazan ve Kurban bayramı ikramiyeleri ödemesi kapsamında emeklilere yapılacak olan ikramiyelerin 16-17 Ağustos 2018’de ödeneceği daha önce bildirilmişti…

Yapılan son dakika açıklamasına göre, emekli maaşı ödemeleri de 18 Ağustos Cumartesi bankamatiklerden, 20 Ağustos Pazartesi’de bankalardan alınabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığınca ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan, emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıklarının 18 Ağustos’tan itibaren ATM’lerden, 20 Ağustos’ta da bankalardan ödeneceğini bildirdi.

SGK’dan yapılan açıklamada, emekli ve hak sahiplerinin Kurban Bayramı tatiline rastlayan günlerdeki gelir ve aylık ödemelerinin öne alınacağı belirtildi. Açıklamada, “Ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan, emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, 18 Ağustos’tan itibaren bankamatiklerden, 20 Ağustos’ta bankalardan ödenecek” ifadesi kullanıldı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

Alınan önlemler işe yaradı: Dolar hızla düşüyor!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Hafta başında 7 lirayı geçen dolar/TL bugün 6 liranın, hafta başında 8 lirayı geçen euro ise 7 liranın altına indi.

ABD ile gerilen ilişkiler sonrasında ciddi değer kaybı yaşayan TL, hızla toparlanıyor.

Hafta başında 7 lira seviyesini aşan, dün akşam saatlerinde 6.43 civarında olan dolar/TL, bugün 5.9227 seviyesine kadar geriledikten sonra saat 10.45’de 5.9258 civarında seyretti. Kur, 12 Ağustos’ta gördüğü tarihi zirveden bu yana yaklaşık yüzde 15 gerilemiş oldu.

2 gün önce 8 lirayı aşan euro/TL ise aynı dakikalarda 6.7280 seviyesinden fiyatlandı.

TL’deki bu değerlenmede TCMB’nin TL zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 250 baz puan aşağı çekmesi ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirleri ile birlikte BDDK’nın swap hamlesi etkili oldu.

Ayrıca TCMB’nin bir faiz artırımı yapabileceği beklentileri ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yatırımcılar ile bir toplantı yapacağı haberi kurda iyimser havayı destekledi.

Analistler Türk Lirası’nda spekülatif atakların sınırlandığını belirterek, fiyatlamalarda normalleşme sinyallerinin geldiğini belirtiyor.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

“ABD firmalarına reklam verme” kampanyasına dev destek

Bu haber

yayınlandı

Editör

ABD’nin Türkiye’ye karşı başlattığı ekonomik saldırı sonrasında sosyal medyadan başlayan “ABD firmalarına reklam verme” kampanyası büyük karşılık buldu. İşte Amerikan firmaları ve Fox TV’’ye reklam vermeyi bırakan ve Türk halkının yanında duran yerli ve milli markalar…

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra birçok farklı yoldan Türkiye’yi işgal etme girişiminde bulunan ABD’nin amaçlarına hizmet eden medya kuruluşu FOX’a karşı başlatılan ‘ABD kanalı FOX’a reklam verme’ kampanyası karşılık buldu.

Sosyal medya üzerinden tüm Türkiye’de yankı bulan kampanya sonuç verdi, bazı firmalar Amerikan firmaları Google, Facebook, Twitter ve Fox TV’te reklam vermeyi kesti. İşte Amerikan firmaları ve FOX’a reklam vermeyecek markalar…

Türk Hava Yolları (THY)

Türk Telekom

Vakıf emeklilik

Biruni

Boydak

KuveytTürk

Emlak Konut

Filli Boya

Türksat

GÖZLER DİĞER FİRMALARDA

Amerikan firmaları ve Fox TV’ye reklam veren şirketlerin tümünden aynı ortak duruş bekleniyor. Şimdi gözler diğerlerinde.

Sabah

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Ekonomi

ABD’ye misilleme: İthal edilen birçok ürünün vergi oranları arttırıldı

Bu haber

yayınlandı

Editör

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük oranlarının yüzde 100 artırılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 11 Haziran 2018’de yürürlüğe konulan ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranlar yüzde 100 artırıldı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Radyo Dinle

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

En çok okunanlar

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler