Connect with us

Dünya

ABD’de gazeteye silahlı saldırı: En az ‘dört kişi öldü’

Bu haber

yayınlandı

ABD’nin Maryland eyaletinde bir gazete binasına ateş açılması sonucu en az dört kişinin öldüğü, saldırganın ise gözaltına alındığı bildirildi.

Saldırı, yerel saatle öğleden sonra, eyaletin başkenti Annapolis’teki Capital Gazette gazetesinin binasına düzenlendi.

Saldırganın binanın cam kapısının dışından içeri doğru ateş açtığı belirtildi.

Saldırıda en az dört kişinin öldüğü belirtilirken, polis yetkilisi Ryan Frashure yaralananlar olduğunu söyledi ancak ayrıntı veremeyeceğini vurguladı.

Maryland Valisi Larry Hogan Twitter’da yaptığı açıklamada “kesinlikle yıkıldığını” ve yetkililerle iletişim halinde olduğnu belirtti.

Saldırıyla ilgili olarak Başkan Donald Trump’a brifing verildiği kaydedildi.

Capital Gazette hem basılı yayımlanıyor hem de bir internet sitesi bulunuyor.

Baltimore Sun Medya Grubu’na bağlı gazete, birkaç yerel gazete daha basıyor.

BBC TÜRKÇE

Yorumlar

yorumlar

Dünya

Vostok 2018: Putin, Soğuk Savaş sonrasının en büyük tatbikatını izledi

Bu haber

yayınlandı

Editör

Rusya, Çin ve Moğolistan, Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri tatbikatı gerçekleştiriyor. Tatbikata 3 ülkeden 300 binden fazla asker, 36 bin tank ve 1000 savaş uçağı katılıyor.

Sibirya’daki tatbikatı izleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, orduyu yeni nesil silahlarla güçlendireceklerini söyledi.

Putin askerlere de “Anavatanımıza karşı vazifemiz; milli çıkarlarımız ve egemenliğimizi her zaman korumaya hazır olmaktır” diye seslendi.

Kremlin Sarayı’nın yazılı açıklamasında ise “Askerlerimiz ve donanmamış ilk kez Doğu Sibirya’da böylesi büyük bir çapta zorlu bir sınavdan geçiyor” ifadeleri yer aldı.

Vostok 2018 tatbikatı, 1981’de, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği’nin gerçekleştirdiği Zapad-81 ile kıyaslanıyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, Vostok 2018 için “Bazı açılardan Zapad-81 tekrarlanacak ama başka açılardan bakıldığında çapı ondan daha büyük” demişti.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Dünya

BBC Arşivlerinde Türkiye: 1989’da Ege kıyılarında tatil

Bu haber

yayınlandı

Editör

BBC Arşivlerinde Türkiye’de bu hafta, 1989 yılında Türkiye’de tatille ilgili hazırlanan bir tanıtım programı var.

Programda Ölü Deniz, Dalyan, Kayaköy gibi yerlerden görüntüler yer alıyor.

Programda sunucu Kathy Tayler, bir yandan gördüğü yerleri tanıtırken bir yandan da turizmin Türkiye’nin doğal güzelliklerini bozmamasını umduğunu vurguluyor.

BBC’nin 60 yıllık Türkiye arşivleri her hafta BBC Türkçe’de
BBC Arşivlerinde Türkiye, BBC’nin 60 yıllık arşivlerini ilk kez internet ortamında ve Türkçe alt yazılı olarak izleyicilerle paylaşıyor.

Program ile ilgili olarak sıkça sorulan sorular ve cevapları için tıklayın. Programla ilgili diğer videoları bu linkte bulabilirsiniz.

Yayınladığımız diğer arşiv programlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. BBC Arşivlerinde Türkiye’yi YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz.

BBC TÜRKÇE

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Dünya

İsveç’te inekler çıplaklar plajına girebilecek: ‘İnsanlar kadar ineklerin de hakkı’

Bu haber

yayınlandı

Editör

İsveç’in güneyindeki Smaland ili yönetimi, nüdistlerin itirazına rağmen bu yaz etkisini hissettiren sıcak hava dalgası nedeniyle ineklerin çıplaklar plajlarına girmesine izin verdi.

The Local internet sitesine göre Smaland’daki nüdistler, çıplak güneşlendikleri yerlerde ineklerin dolaşmasının “hijyen dışı olduğu ve sağlık riski taşıdığı” gerekçesiyle yerel yönetime başvuruda bulunmuştu.

Bu yıl Avrupa çapında etkisini gösteren sıcak hava dalgası İsveç’te de kuraklığa yol açtı. Bu nedenle çiftçiler hayvanlarını beslemekte zorlanmaya başladı.

İsveç’in kamu yayın kuruluşu SVT, bazı çiftçilerin buna karşılık ineklerini normalden daha erken kesmeye karar verdiğini, hayvanlarını kesmek istemeyen çiftçilerinse serinlemeleri için deniz kenarını getirdiğini anlatan bir haber yayınladı.

Kanala konuşan Smaland yönetiminden Peter Bengtsson “Hava kurak olduğunda ineklerinizi kesmek zorunda kalmak istemezsiniz. Onların nefes almaya, yemeye ve içmeye ihtiyacı var” dedi.

Nüdistlerin şikayeti üzerine Växjö kentinin Kültür ve Dinlence Departmanı’nda ineklerin plajlara girişini yasaklama üzerine bir oylama düzenlendi.

Oylamadan inekleri yasaklamama sonucu çıkarken kararda “ineklerin orada olmaya insanlar kadar hakkı var” ifadeleri yer aldı.

Peter Bengtsson bölgede koli basili gibi bakterilere yönelik bir risk bulunmadığını, fakat çiftçilerin etrafta yüzmek isteyen insanlar varken ineklerini suya sokmaktan kaçınması gerektiğini söyledi.

Bengtsson, nüdistlerin ineklere yönelik alerji veya ineklerin zemine verdiği zarar nedeniyle güvenliklerinin tehlikeye girmesi gibi gerekçelerle başvuru yapması durumunda konunun o açılardan da değerlendirilebileceğini ve yetkililerin inek sahipleriyle konuşacağını açıkladı.

Kaynak: Deutsche We..e

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Dünya

Washington’dan geri adım: Süreç ekonomimizi olumsuz etkiliyor

Bu haber

yayınlandı

Editör

WASHINGTON —  Son günlerde gerilen Türk-Amerikan ilişkilerine dair Washington’dan olumlu açıklamalar da geliyor. Amerika Türkiye’nin ne kadar önemli bir müttefik ve ticari ortak olduğunu sonunda anlamaya başladı!..

Amerika Ticaret Odası’nın Ortadoğu ve Türkiye’den sorumlu başkan yardımcısı Khush Choksy, iki ülke ilişkilerinin bir an önce normale dönmesi umudunu dile getirdi. Amerikan-Türk Konseyi Başkanı Howard Beasey de iki ülke arasında çözülemeyecek sorun olmadığı düşüncesinde.

Son günlerde iki ülke ilişkileriyle ilgili olumsuz demeçlerin arttığı bir dönemde Türk-Amerikan ilişkilerine dair olumlu açıklamalar da geliyor.

Amerika Ticaret Odası Ortadoğu ve Türkiye’den sorumlu başkan yardımcısı Khush Choksy, iki ülke ilişkilerine dair umudunu dile getirdi.

Chosky, “Bu krizin en kısa sürede çözülmesini umuyoruz. Çünkü bu hem Amerikan şirketlerini hem de Türk şirketlerinin ekonomik aktivitelerini etkiliyor. Biz bunu kesinlikle ticaret savaşı olarak nitelemiyoruz. Amerika ve Türkiye arasında gümrük vergilerinin yükseltilmesinin artan ekonomik etkilerinden endişeliyiz. Ekonomik araçların siyasi görüş ayrılıkları için kullanılmasını istemiyoruz. Amerika ve Türkiye’nin iyi bir ekonomik ilişkiye sahip olmasını ve bunun büyümesini istiyoruz” dedi.

İki ülke arasındaki krizin aşılabileceği konusunda umudunu dile getiren Chosky, ”Bu kesinlikle çözülebilir. En azından Amerika ve Türkiye arasındaki bu krizin nedeninin çözümü için bir süreç başlayabilir ve sonra da iki taraf arasındaki farklılıkların çözümü için çalışılır” ifadelerini kullanıyor.

İki taraf arasında görüşmelerin devam ettiğini de vurgulayan Choksy, Amerika iş sektörü adına Türk yetkililerle birçok konuda görüştüklerini de söyledi.

Amerikan-Türk Konseyi Başkanı Howard Beasey de şu anda ileriye doğru giden bir durum olmasa da iki ülke ilişkileri açısından umudunu dile getirdi.

Beasey, “Saplandık. İki taraf da duruşunu belli etti ve şu anda hiçbir şey hareket etmiyor. İleriye doğru atılan adım görmüyoruz. İki ülkenin iş hacmini temsil eden biri olarak daha iyi bir yol bulabileceğimiz konusunda her zaman umutluyuz. Şimdi bu özellikle zor. Sanırım ATC ortak dostluk için her zaman köprü oldu, her zaman diyalog için platform sağladı. Şu anda iki ülke arasındaki en büyük problem,, tarihi biraz unutuyoruz, bizi neyin güçlü ve iyi müttefik yaptığını. Şimdi iki yönetim arasında farklı seviyelerde güven eksikliği yaşıyoruz” dedi.

Beasey, krizin aşılabilmesi için iki ülke liderlerine de görevler düştüğü düşüncesinde.

Beasey, ”Birçok kanal açık, diyalog devam ediyor. Sürece dahil olması gerekenler bence en üsttekiler. Ankara ve Washington’daki hükümetler şu anda çok güçlü liderler tarafından yönetiliyor. İkisinin çözüm için rol oynaması lazım. Umarız ikisi bir uzlaşıya varmak için yakında diyalog içinde olur ve bu umarım bu sürecin atlatılmasına yardımcı olur. Ve umarım gelecekte muhtemel diğer anlaşmazlıklar konusunu daha iyi ele alabiliriz” dedi.

Amerika ve Türkiye arasındaki sorunların ekonomik olmaktan ziyade siyasi sorunlar olduğunu söyleyen Beasey, Türkiye’nin başta siyasi, askeri ve ekonomik olmak üzere her açıdan vazgeçilmez bir Amerika müttefiki olduğunu da vurguladı.

Beasey iki ülke arasında çözülemeyecek sorun olmadığı düşüncesinde.

Beasey ve Choksy’i biraraya getiren Bahçeşehir Üniversitesi’yle düşünce kuruluşu Küresel Politikalar Enstitüsü’nün düzenlediği paneldi.

Panele katılanlardan biri de Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ticaret müşaviri Selman Kurt’tu.Kurt, iki ülke ilişkilerinin gözardı edilemeyeceğini söyledi ve iki ülkenin bir yol bulacağına inandığını kaydetti.

Kurt, ”Amerika-Türkiye ilişkilerinin gözardı edilemeyeceğini söylemek istiyorum. Eğer iki ülke arasındaki ticari ilişkilere bakarsanız yıldan yıla arttığını görürsünüz. Son 10 yıla baktığınızda nerdeyse 1,5 kat yükseldi.İki ülkenin potansiyeline baktığınızda birlikte ticaret yapmanın yeni yollarıyla ilgili olarak daha fazla konuşulacak konu olduğunu düşünüyoruz. Dünya ticaretinin her zaman serbest ticaret lideri olan Amerika, inanıyoruz ki iki ülke aralarında yeni zeki müzakere yolları bulacaktır” dedi.

Amerika’nın Türkiye gibi önemli bir müttefike yaptırım uygulaması ticari ilişkilerde yıkıcı etkiler yapabilir uyarısında da bulunan Kurt Amerikan yönetiminin Türkiye’yi alternatif pazarlara iten anlayıştan bir an önce uzaklaşmasını umduklarını da belirtti.

AMERİKANIN SESİ

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Dünya

Irak’ta intihar saldırısı: En az 11 ölü, 16 yaralı

Bu haber

yayınlandı

Editör

Irak’ın Anbar vilayetinin Kaim kentinde bir kontrol noktasına bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Olayda 6’sı asker 11 kişi hayatını kaybetti. Kanlı saldırıda 16 kişi de yaralandı.

Hastane kaynakları yaralılardan bazılarının durumunun ağır olması nedeniyle ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Yerel kaynaklar ise ölü sayısının 20’de fazla olduğunu aktardı.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Irak ordusundan General Kasım el Duleymi, bomba yüklü araçla gerçekleştirilen intihar eyleminin, Irak ordusu ile Haşdi Şabi birliklerinin ortak kullandığı kontrol noktasını hedef aldığını söyledi.

Saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

Geçen yılın sonunda Irak ordusu, IŞİD’in Haziran 2014’te ele geçirdiği Kaim ilçesini tekrar kontrol altına almıştı.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Canlı Yayın İstek Hattı

Ege7Gün Web TV

Nöbetçi Eczaneler

Advertisement

Son Haberler

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler