Connect with us

Güncel

16 yıllık AKP iktidarı: işsizlik, ekonomik kriz, esaret altında basın, siyasal yargı

Bu haber

yayınlandı

İki gün önce, yani 3 Kasım AKP’nin iktidara gelişinin 16. yıl dönümüydü. 16 yıllık AKP iktidarında ülkemiz ekonomiden, yargıya, sağlıktan eğitime her alanda geriye gitti.

Devletin borcu, Aralık 2002’de şimdiki parayla 242.7 milyar TL’ydi. Bugün 3 kattan fazla artış göstererek 876 milyar TL’ye dayandı.

Kişi başına düşen borç, 2002 kişi başına düşen borç bugünkü dolar değeriyle bin 828 dolardı. Bugün ise kişi başına düşen borç tutarı 5 bin 598 dolara çıkmış durumda.  Yani AKP’nin 16 yıllık döneminde borç yüzde 206 arttı.

Özel sektörün dış borcu, 43 milyar dolardan 307.8 milyar dolara çıktı.

İşsizlik oranı 2002’de yüzde 8.3 iken “sözde büyüyen ekonomi” ile birlikte arttı ve 2017’de yüzde 10’u aşarak çift haneli oldu. Geniş tanımlı işsizlik oranıysa yüzde 20’lere dayanmış durumda.

Türkiye’de 52 yılda verilen cari açık toplamda 43.7 milyar dolar iken, AKP’nin 16 yılda verdiği cari açık 52 yılın toplam açığını 13’e katladı ve 561.6 milyar dolar oldu.

Türkiye’nin 80 yıllık dış ticaret açığı 247 milyar dolardan AKP döneminde 960.6 milyar dolara yükseldi.

Faizler vatandaşa yüklendi. Devlet 16 yılda 757 milyar TL faiz öderken, vatandaş 368 milyar TL faiz ödedi. Kaynaklar yatırıma değil, faize gitti.

İşsizlik ve yoksulluk rekor kırdı. Halk yoksullaşırken milyonerlerin sayısı arttı. Son 6 yılda milyonerlerin sayısı 32 binden 127 bine çıktı. 5 gençten birinin işsiz olduğu Türkiye’de 5 milyon genç ne eğitim görüyor ne de çalışıyor. Yurttaşımız işsiz kalırken yandaşlara ne oldu peki? İhale mevzuatı tam 168 kez değişti. Tarım alanlarını, fabrikaları yandaşlara peşkeş çekmek için ellerinden geleni yaptılar.

2002 yılında ekmeğimiz 300 gramdı ve 25 kuruşa satılıyordu. Yani bir başka anlamla ekmeğin 100 gramı o dönem 8 kuruşa tekabül ediyordu.

Şimdi ekmeğimiz 300 gramdan 250 grama düşürüldü ve 1 lira 25 kuruştan satılıyor. Yani bugün ekmeğimizin 100 gramı 50 kuruş değerli arkadaşlar.

Ekmeğin hem gramajı düştü hem de 100 gram ölçüsüne yapılan zam oranı yüzde 600 arttı.

Ülkemizin lokomotifi olan tarım bitirildi. Her türlü tahılı ithal eder hale geldik. Çiftçimizin borcu 89 kat arttı. 2002’de bir milyar TL’yken bugün 89 milyar TL’ye dayandı.

Doğal yaşam yok edildi. Türkiye’de maden ve turizm tahsisleri gibi ormancılık dışı kullanımlar nedeniyle yaklaşık 550 bin hektar yani 5,5 milyar metrekare alanda orman örtüsü yok edildi. 55 milyonun üzerinde ağaç kesildi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından ziyade doğal kaynakları yiyip tüketen enerji santralleri kuruldu. Ülke HES’lerin, JES’lerin cennetine döndü. Topraklar çoraklaştı.

Basın esaret altına alındı. Yüzlerce gazeteci tutuklandı, cezaevine atıldı, gazeteler kapatıldı. Haber alma hakkının gasp edildiği Türkiye Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre 180 ülke arasında 157’nci sırada yer aldı.

Yargı siyasallaştı. Hukuk devleti ve adalet idealinde uzaklaşıldı. Binlerce hakim, savcı bir gecelik kararlarla bir anda yer değiştirir, kararları beğenilmeyen hakimler aforoz edilir oldu. Savunma görevini yapan avukatlar görevlerini yaptıkları halde tutuklandılar. Adeta yargı yürütmeye bağlandı.

Adaletin terazisi hassastır. Müdahale ederseniz tüm sistem bir anda çöker. AKP iktidarının da yaptığı bu oldu. Adalet terazisini esnaf terazisi sandı. Türkiye 2017 Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne göre 113 ülke arasında 101’inci sırada yer aldı. Yargıya güven yüzde 20’lere geriledi.

Kadına yönelik şiddet rakamlarla telaffuz edilemeyecek duruma geldi. AKP iktidarı döneminde, resmi rakamlara göre, 6 bin 143 kadın kadına yönelik şiddet nedeniyle hayatını kaybetti.

Çocuğun cinsel istismarında Türkiye dünya listesinde 3’üncü sıraya düştü. TÜİK verilerine göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi. AKP döneminde uyuşturucu suçları, kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar suçları tavan yaptı.

Eğitim yap-boza döndü. 16 yılda sınav sistemimiz tam 14 kez değişti. Neredeyse her yıl öğrencilerimize yeni bir sınav sistemi dayatıldı.

”28 Şubat’ın rövanşı” diyerek adım başı imam hatip açtılar. Bazı ilçelerimizde çocukların öğrenim göreceği normal lise kalmadı. Ya imam hatipte okuyacaksın ya okul gitmeyeceksin dayatmasını vatandaşa reva gördüler.

AKP döneminde değişen ve adı TEOG olan liseye giriş sınavına ilişkin Erdoğan ”TEOG’un doğru bir sistem olduğunu düşünmüyorum” dedi.  Sistem 72 saatte dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından değiştirildi. Yani, eğitim de çocuklarımızın geleceği de tek adamın iki dudağının arasına sıkıştı.

Üniversiteler özgür düşüncenin değil, iktidar baskının merkezi haline geldi. Sadece muhalif oldukları için yüzlerce akademisyen üniversitelerinden uzaklaştırıldı.

Sağlıkta dönüşümün içinden rant çıktı. AKP’nin ‘reform’ yapıyoruz dediği ‘sağlık dönüşüm’ hamlesi yurttaşın sağlığını bozdu. Şehir hastaneleri adı altında kent merkezlerinden kilometrelerce uzaklıktaki alanlara yapılan hastanelerden yandaşlar milyon dolarlar kazandı. Hasta yatış garantisi verilerek yapılan Şehir Hastaneleri’nin faturası vatandaşa ödetildi.

Sağlık emekçilerine şiddet tavan yaptı. 4 Mayıs 2012 – 01 Nisan 2018 tarihleri arasında kayıtlara geçen şiddet vakası sayısı 68 bin 375’tir. Kayıt altına alınan vakaların yüzde 30’unda sağlık çalışanlarının fiziki şiddete maruz kaldığı görülmektedir. Cumhuriyet tarihinde sadece 1 hekim sağlıkta şiddet nedeniyle hayatını kaybetmişken 16 yıllık AKP iktidarında 11 hekim, görevi başındayken uğradığı şiddet sonucu hayatını kaybetti.

Kısaca, her meslekten her yaştan yurttaşımız en teme hakkından “insanca yaşama hakkı”ndan mahrum bırakıldı.

Yorumlar

yorumlar

Güncel

Süleyman Toyran Demokrat Parti’den aday oluyor!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Söke’de partisi tarafından yeniden aday gösterilmeyen ve CHP’den istifa eden Belediye Başkanı Süleyman Toyran Demokrat Parti’den aday olacak!…

31 Mart Yerel Seçimleri’nde CHP Genel Merkezi tarafından yeniden aday gösterilmemesinin ardından başkan yardımcısı Fahri Sivrioğlu ve meclis üyesi Hüsamettin Yaman ile birlikte partisinden istifa eden Toyran’ın yeni partisi belli oldu.
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ile görüşen Toyran, Demokrat Parti’den belediye başkan adayı olma kararı aldı.

LİSTESİNDE SÜRPRİZ İSİMLER VAR

Söke’de bir süredir Toyran’ın bağımsız mı ya da hangi partiden aday olacağı ile ilgili sorular da yanıt bulmuş oldu.
Özellikle son günlerde ekip oluşturma çabası içerisinde olan başkan Toyran’ın bazı meclis üyelerine de teklif götürdüğü öğrenildi.
Siyasi kulislerden edinilen bilgilere göre, Toyran’ın listesinde Sivrioğlu ve Yaman ile birlikte, bazı sürpriz isimlerin de yer alacağı kaydedildi.

ADAYLIK AÇIKLAMASI 17 OCAK PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK

Süleyman Toyran’a yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre, liste hazırlıklarının büyük ölçüde tamamlandığı ve adaylık açıklamasının da 17 Ocak Perşembe gününe yetiştirilmeye çalışıldığı belirtildi.

(HÜSEYİN IŞIK)

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Gösteri, miting ve toplantı güzergahları yeniden belirlendi

Bu haber

yayınlandı

Editör

İlimiz merkezinde 2019 yılında toplantı, gösteri yürüyüş güzergahları ve miting alanlarının,

 

  • NOLU TOPLANTI, GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHI  VE MİTİNG ALANI:
a- Gösteri Yürüyüşünün Toplanma Yeri : Malazgirt Meydanı,
 

b-

 

Gösteri Yürüyüşü Güzergâhı

 

:

Malazgirt Meydanından başlayıp, Yörük   Ali Efe Bulvarı ve Efekent Bulvarının kesiştiği nokta.
c- Miting Alanı : Girne Mahallesi Yörük Ali Efe Bulvarı ve Efekent Bulvarının kesiştiği kavşak,
d- Gösteri Yürüyüşü Dağılma Yerleri : Yörük Ali Efe Bulvarı, Efekent  Bulvarı, Yörük Ali Efe Bulvarı ve Efekent Bulvarının kesiştiği kavşak,

 

e- Pankart ve Afiş Asılacak Yerler : Miting alanı çevresindeki ilan panoları ile billboardlar.

(2) NOLU TOPLANTI, GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHI  VE MİTİNG ALANI:

a- Gösteri Yürüyüşünün Toplanma Yeri            : Osman Yozgatlı Mahallesi Atatürk Bulvarı

ile Çevre Bulvarının kesiştiği trafonun önü,

 
b- Gösteri Yürüyüşü Güzergâhı : Atatürk Bulvarı ile Çevre Bulvarının kesiştiği trafo önünden Çevre Bulvarını takiben eski Alpler Aşevinin önündeki boş alan,  
c- Miting Alanı : Osman Yozgatlı Mahallesi Çevre Bulvarı

üzerinde bulunan eski Alpler Aşevi önündeki boş alan,

 
d- Gösteri Yürüyüşü Dağılma Yerleri : Osman Yozgatlı Mahallesi Çevre Bulvarı üzerinden Telekom Müdürlüğü önünden, Çevre Bulvarı ile Eski Çine Caddesinin kesiştiği kavşak ve eski Alpler Aşevinin önündeki boş alan,  
e- Pankart ve Afiş Asılacak Yerler : Miting alanı çevresindeki ilan panoları ile billboardlar.

 

 

 

(3) NOLU TOPLANTI, GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHI VE MİTİNG ALANI:

 

a- Gösteri Yürüyüşünün

 Toplanma Yeri                               

                                                      

                  

 : Egemenlik Bulvarı Taş Köprünün kuzey sınırından (213 Sokak) başlayarak, Egemenlik Bulvarı ile Doğu Gazi Bulvarının kesiştiği nokta arasındaki alan,
b- Gösteri Yürüyüşü Güzergâhı : Taş Köprünün kuzey sınırından (213 nolu sokak) itibaren Egemenlik Bulvarı sağ şeridinden trafik ışıklarında sola dönerek, Doğu Gazi Bulvarının sağ şeridini takiben, Ramazanpaşa Kavşağından  Adnan Menderes Bulvarı istikametine dönüş ve Hükümet Bulvarının sağ şeridini takiben Abide Kavşağından sola dönerek Atatürk Kent Meydanına,
c- Miting Alanı : İstasyon Meydanı – Atatürk Kent Meydanı,
d- Gösteri Yürüyüşü Dağılma Yerleri : İstasyon Meydanı, Cumhuriyet Caddesi, İstasyon Caddesi, Gençlik Caddesi, İstiklal Caddesi, Hükümet Bulvarı, Abide Kavşağı, Atatürk Kent Meydanı,
e-      Pankart ve Afiş Asılacak Yerler               :    Miting alanı çevresindeki ilan panoları ile billboardlar.

 

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Gazeteci Hüseyin Işık, MHP Söke Belediye Meclis üyeliğine aday oldu

Bu haber

yayınlandı

Editör

Meslektaşımız, sürekli basın kartı sahibi gazeteci Hüseyin Işık, MHP Söke Belediye Meclis üyeliğine aday olduğunu açıkladı, Işık başvuru dosyasını Veysel Öztürk’e teslim etti!..

Yaklaşık 4 ay önce TRT İzmir Haber Müdürlüğü’nden emekli olan SÖKE OLAY Haber Sitesi sahibi ve genel yayın yönetmeni Hüseyin Işık, MHP Söke Belediye Meclis üyeliğine aday adayı oldu.

Belediye Meclis üyeliği aday adaylığının son gününde MHP Söke İlçe Başkanlığı’nda yoğunluk yaşandı.

Başvuruların son gününde aday adaylığı başvurusunda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sürekli Basın Kartı Sahibi gazeteci Hüseyin Işık, başvuru dosyasını MHP İlçe Başkanı Veysel Öztürk’e teslim etti.

“MEMLEKETİME OLAN BORCUMU ÖDEMEK İÇİN ADAYIM”

Hüseyin Işık başvuru sonrası yaptığı açıklamada, “TRT’de geçen 30 yıllık yayıncılık geçmişimin ardından yaklaşık 4 ay önce emekli oldum. Cumhurbaşkanlığı Sürekli Sarı Basın Kartı sahibiyim ve Ankara, İzmir, Trabzon, Aydın, Söke Gazeteciler Cemiyeti ile Ankara Ekonomi Muhabirleri Derneği üyesiyim. Söke’de halen yaklaşık 19 bin takipçisi olan “SÖKE OLAY” haber sitesinin sahibiyim ve genel yayın yönetmenliğini yapıyorum. Lisans eğitimimi tamamladığım Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde edindiğim, Anayasa Hukuku, İdari Hukuk, Yerel Yönetim ve mevzuat bilgimi memleketim Söke’nin faydasına sunmak istiyorum.” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Karda Mahsur Kalanların Yardımına Kızılay Yetişti

Bu haber

yayınlandı

Editör

Ülke genelinde etkili olan kar yağışı birçok karayolu güzergâhının kapanmasına neden oldu. Onbinlerce vatandaş kardan kapanan yollarda araçlarında mahsur kaldı. Bu noktalardan bazılarına Kızılay ekipleri ulaşarak, vatandaşa kumanya dağıttı.

Bursa-İzmir karayolu, Düzce-Zonguldak karayolu, Adana-Pozantı karayolu, İstanbul’daki ana arter yollar ve daha birçok noktada kar yağışı nedeniyle trafik olumsuz etkilendi. Karayolları ekiplerinin yol açma çalışmalarına ağırlık vermelerine rağmen onbinlerce vatandaş araçlarında mahsur kaldı. Saatlerce yolda bekleyen vatandaşların imdadına arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin yanı sıra Kızılay ekipleri de koştu.

Öncü araçlarla birlikte bölgeye ulaşan Kızılay ekipleri, beraberlerinde getirdikleri kumanyaları araçlarında bekleyen vatandaşlara dağıttı. Yollar açılıp trafik normal seyrine girene kadar yol güzergâhlarında hizmetlerini sürdüren Kızılay ekipleri, Afet Operasyon Merkezi (AFOM), Bölge Afet Yönetim Merkezleri ve Yerel Afet Merkezleri aracılığıyla gelişmeleri takip ediyor.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

Güncel

Meşhur Balkan soğukları üzerimize geliyor!..

Bu haber

yayınlandı

Editör

Ege Bölgesi’nde hava sıcaklıklarının yarından itibaren 9 ila 10 derece arasında azalması bekleniyor…

Meteoroloji İzmir 2. Bölge Müdürlüğü’nde yapılan açıklamaya göre, bu gece saatlerinden sonra İzmir ve Aydın’da etkisini arttırması beklenen sağanak yağışların, yarın akşam saatlerine kadar aralıklarla kuvvetli (30-60 kg/m2) olması bekleniyor.
Yağışların, yarın öğle saatlerinden itibaren hava sıcaklıklarındaki düşmeyle birlikte, İzmir’in iç ve yüksekleri ile Manisa’nın yüksekleri ve doğusunda kar yağışına dönüşmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, sel , su baskını, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Yorumlar

yorumlar

Devamını Oku

KALENDER ÇİZİYOR

Advertisement

Son Haberler

Anketimize Katılın

Aydınlıların Firma Rehberi

SPOR GÜNDEMİ

Advertisement

Hava Durumu

booked.net

Döviz Kurları

Advertisement

Şans Oyunları Sonuçları

Faydalı Linkler

Günün Manşetleri

Advertisement

PUAN DURUMU

Advertisement

Facebook

Trend Haberler